Świat bez VAT w Media Markt to jedna z popularniejszych akcji promocyjnych, jeśli chodzi o tę sieć marketów. Zresztą generalnie „zakupy bez VAT” najczęściej oferują sklepy z elektroniką i AGD. Należy jednak pamiętać, żeby przed wybraniem się na zakupy warto dokładnie zapoznać się z regulaminem, bo inaczej można się niemiło rozczarować.
Zakupy bez VAT w Media Markt
Od 2 do 5 maja trwa właśnie w Media Markt akcja promocyjna „Świat bez VAT”. Klienci mogą nabyć część towarów po obniżonej cenie – rabat to właśnie równowartość podatku VAT. Jeśli chodzi o termin „zakupy bez VAT” większość klientów już dawno się zresztą nauczyła, że w całej akcji nie chodzi o to, że towar jest tańszy dzięki niepłaceniu podatku. Problem polega jednak na czymś innym – klienci do tej pory potrafią nie przeczytać regulaminu, a potem mieć pretensje. Najczęściej do całego świata (na czele ze „złym marketem”), a dopiero na końcu do siebie samego. Przy okazji tej głośnej promocji warto zatem przypomnieć o kilku podstawowych kwestiach.
Regulaminowe kruczki
W regulaminie każdej akcji znajdą się zapisy, które wcale nie są eksponowane na sklepowych billboardach. Na co w takim razie należy zwracać szczególną uwagę przy każdej większej akcji promocyjnej? Niezależnie czy są to „zakupy bez VAT” czy coś innego? Po pierwsze – które produkty są objęte akcją. Najczęściej akcją promocyjną są objęte tylko wybrane produkty lub ich kategorie. To zresztą częsty powód skarg i zażaleń klientów – dlaczego towar, który chcę kupić, ma inną cenę niż powinien mieć (w domyśle: po obniżce)? Za każdym razem warto się upewnić, czy dany produkt jest objęty promocją.
Inne częste niedopatrzenie ze strony klientów? W regulaminie akcji promocyjnych na ogół znajduje się zapis o limicie sztuk danego sprzętu możliwych do nabycia w ramach promocji. Czasami sklep zastrzega wręcz, że w promocji możliwe jest nabycie tylko jednego towaru z danej kategorii towarów (np. jedno żelazko, jeden telewizor). A klienci usiłują zazwyczaj wykorzystać okazję i zakupić sprzęt np. dla członków rodziny (przy okazji robienia zakupów dla siebie samych). Tylko, że nie zawsze jest to po prostu możliwe.
W niektórych akcjach promocyjnych firmy wymagają też od klientów zakupów na określoną, minimalną kwotę. W innym wypadku, gdy kwota zakupów jest za mała, klient nie może skorzystać z promocji.
Zawsze warto prześledzić także procedury reklamacji – na wszelki wypadek.
Czytanie regulaminów akcji promocyjnych to po prostu wyraz świadomości konsumenckiej
Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że większe akcje promocyjne (takie jak chociażby zakupy bez VAT) generują spore emocje. Część osób odkładających zakupy sprzętu na wieczne nigdy postanawia skorzystać z okazji, część decyduje się na zakupy zupełnie spontanicznie. Niezależnie jednak od przyczyn, zawsze przed wybraniem się do sklepu warto przeczytać regulamin akcji. Niestety dosyć często okazuje się, że promocje wcale nie są tak atrakcyjne jak mogłoby się wymagać, a dodatkowo są obwarowane wieloma warunkami, których… nie opłaca się wcale spełniać. Z tego względu nie warto tracić głowy, a do każdej promocji podejść z głową. Dokładne zapoznanie się z regulaminem będzie w takim wypadku wyrazem świadomości i dojrzałości konsumenckiej.