Zmiany w egzaminach na prawo jazdy mają być ułatwieniem zarówno dla osób szkolących się jak i tych, które je egzaminują. Wiadomo już, że nowe prawo zacznie w części obowiązywać od 1 lipca 2019 r.
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy to ułatwienie dla wszystkich
Do tej pory było tak, że osoba, która przystępowała do egzaminu na prawo jazdy, przychodziła konkretnego dnia, a następnie czekała na swoją kolej. Ministerstwo Infrastruktury postanowiło jednak, że chce to zmienić. Zarówno egzaminy teoretyczne jak i egzaminy praktyczne na prawo jazdy będą rozpoczynać się o z góry ustalonych godzinach. Kursant nie będzie zatem tkwić już bezsensownie w ośrodku – po prostu przyjdzie na wyznaczoną godzinę. To oszczędzi mu niepotrzebnego stresu i być może przełoży się na lepsze wyniki egzaminów.
Ministerstwo Infrastruktury ma także dobrą wiadomość dla samych egzaminatorów. Nowe przepisy przewidują dzienny limit ośmiu egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B. Dodatkowo egzaminator będzie mógł przeprowadzać tylko jeden egzamin na godzinę. To z pewnością ważna informacja dla egzaminatorów, ponieważ do tej pory to WORD regulował tempo ich pracy. Wprowadzany przez ministerstwo limit pozwoli uniknąć sytuacji, w których egzaminator jest przemęczony, a przez to nie skupia się w pełni na swojej pracy.
Przepisy dotyczące ustalania godzin egzaminów i regulowania pracy egzaminatorów wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.
Uproszczenie procedur
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy to także zmiany dotyczące procedur. Wykładowcy ze szkół nauki jazdy, a także instruktorzy i egzaminatorzy nie będą już musieli używać pieczęci. Zamiast tego, na dokumentach będą mogli się po prostu podpisać imieniem i nazwiskiem, załączając do tego numer uprawnień.
Egzaminy na prawo jazdy mogą zostać wstrzymane, bo samochody są za dobre. Tak twierdzą egzaminatorzy
Ułatwienia dla niepełnosprawnych
Ucieszą się też zapewne osoby niepełnosprawne, które chcą zdawać egzamin na kategorię AM. Uprawnia ona do kierowania nie tylko motorowerami, ale i czterokołowcami. I właśnie o czterokołowce chodzi. Do tej pory osoby niepełnosprawne zdawały egzamin wyłącznie na motorowerach. Zgodnie z nowymi przepisami mają mieć możliwość zdawania egzaminu także na czterokołowcach, co może być dla nich sporym ułatwieniem.
Przepisy dotyczące uproszczenia procedur i ułatwień dla niepełnosprawnych wejdą w życie już w tym roku – 1 lipca.