Oferta kredytowa jest obecnie mocno zróżnicowana. Cyklicznie pojawiają się nowe, atrakcyjne oferty, które mają przyciągać klientów. Tak samo jest z ofertą dla osób wykonujących zawód zaufania publicznego. Sprawdź co oferują ci banki.
Czym jest zawód zaufania publicznego?
Z punktu prawnego jest to grupa zawodów, dla której w drodze ustawy powstały samorządy zawodowe, a definicja ta znajduje się w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Są to profesje, w których wykonuje się zadania o szczególnym znaczeniu z punktu widzenia zadań publicznych oraz realizacji interesu publicznego. Wykonywanie tych zawodów zazwyczaj wymaga uzyskania dodatkowych zezwoleń, certyfikatów czy dyplomów, które umożliwiają rozpoczęcie pracy. Różnica między zawodem zaufania publicznego, a wolnym zawodem jest taka, że wolne zawody nie są zrzeszone w samorządach zawodowych. Z reguły lista tych zawodów w wielu bankach jest taka sama. Warto jednak dopytać, ponieważ czasem lista może być szersza i osoby, które nie znalazły się na liście w banku X, mogą być na liście w banku Y. Większość banków jako zawód zaufania publicznego kwalifikuje:
– lekarzy, dentystów
– adwokatów, radców prawnych, notariuszy
– doradców podatkowych
– biegłych rewidentów
– sędziów
Wykonując zawód zaufania publicznego możesz liczyć na przychylność banków
Osoby wykonujące te zawody są postrzegane jako rzetelne, sumienne i stabilne finansowo, ponieważ przeszły długą drogę by robić to co robią. Z tego też powodu banki lubią z nimi nawiązywać współpracę i zachęcają je do skorzystania ze swoich ofert. Lekarz czy prawnik może liczyć na lepsze traktowanie w przypadku wyliczania zdolności kredytowej. Czyli kwota kredytu, którą może uzyskać jest wyższa niż u osoby z takim samym dochodem pracującej w innej branży. Ponadto bardzo często można skorzystać z oferty na oświadczenie i to na wyższą kwotą niż jest dostępna dla „zwykłych zjadaczy chleba”.
Uproszczona procedura, czyli samo oświadczenie wystarcza, a jedynym ewentualnie dodatkowym dokumentem jest właśnie prawo wykonywania zawodu. Nie trzeba zatem przedstawiać masy dokumentów finansowych, co jest niesamowitym ułatwieniem. Kolejnym aspektem, na którym korzystają wolne zawody, jest udzielenie kredytu na wczesnym etapie prowadzenia działalności. Co to oznacza? Jeśli Kowalski otwiera sklep spożywczy, to w większości przypadków, może liczyć na kredyt w banku po upływie 12 miesięcy od otwarcia działalności. Wolny zawód natomiast otrzyma finansowanie dużo wcześniej, bo nawet po pół roku od rozpoczęcia działalności. Najważniejszą zmienną jest jednak niższa cena kredytu niż dla pozostałych klientów. Często jest to niższa marża kredytu lub kredyt bez prowizji.
Gdzie znaleźć takie oferty?
W zasadzie większość banków je ma np. Alior Bank, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski czy Bank Zachodni WBK. Jeśli twojego banku nie ma na liście, to nic nie szkodzi. To tylko przykłady. Zapytaj u siebie w banku jak to wygląda. Z reguły promocje te opatrzone są etykietką „kredyt dla profesjonalistów” lub „wolne zawody”. Różnicę między wolnym zawodem, a zawodem zaufania publicznego wyjaśniałam już wcześniej. Zatem sprawdź po prostu czy twój zawód obejmuje promocja. Takie oferty możecie też znaleźć w firmach pożyczkowych, także wybierz dla siebie najlepszą opcję, bo masz z czego wybierać.
Jeśli wykonujesz zawód zaufania publicznego to korzystaj z przywilejów jakie przygotowały do Ciebie banki. Szukając kredytu nie zapomnij o tym wspomnieć. Wiele osób nie wie, że wykonując konkretny zawód, może liczyć na preferencyjne warunki. Tak samo jeśli chodzi np. o finansistów, którzy też często mogą spotkać propozycje kredytu na lepszych warunkach od standardowej. Zawsze warto pytać, pytać i jeszcze raz pytać, bo można tylko na tym skorzystać.