Za zsumowane długi wszystkich Polaków można sobie kupić Play, Lotos, Orange, CCC, Alior Bank i CD Projekt RED

Finanse Zakupy dołącz do dyskusji (9) 12.06.2019
Za zsumowane długi wszystkich Polaków można sobie kupić Play, Lotos, Orange, CCC, Alior Bank i CD Projekt RED

Agata Łuczak

Biuro Informacji Kredytowej i BIG InfoMonitor  wskazują na wzrost zaległości kredytowych i pozakredytowych o ponad 2 miliony złotych, a są to dane jedynie z trzech pierwszych miesięcy tego roku. Zadłużenie Polaków wzrasta razem z gospodarką.

Za te zaległości można kupić aż 7 dużych spółek giełdowych

Jeśli wystarcza na zakup Alior Banku, firmy obuwniczej CCC, firmy odzieżowej LPP, operatorów komórkowych Play i Orange, firmy paliwowej Lotos oraz producenta gier CD Projekt RED, to jest to zadłużenie szokujące. Według danych BIK oraz Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, przeterminowane płatności Polaków przekroczyły 76 mld złotych. To dane tylko za I kwartał 2019 r. Do rejestru BIG trafiają również osoby, które nie płacą w terminie za czynsz, opłat za media, alimentów, mandatów, rat pożyczkowych czy innych opłat sądowych. Prezes BIG InfoMonitor zwraca uwagę:

„Lista nabiera rozmiarów nie tylko z powodu rosnącego problemu z wypłacalnością Polaków, ale również dlatego, że wierzyciele częściej sięgają po tego typu formę nacisku. Choć niepłacącym może się wydawać, że kwoty do zwrotu są niewysokie, to skala problemu sprawia, że łącznie na minusie pokazują się miliardy złotych, za które można byłoby już kupić jedną trzecią giełdowych spółek z prestiżowego indeksu WIG20”.

Pierwsze miejsce za rekordowe zadłużenie Polaków zajmuje Mazowsze

Jako najbardziej zadłużony regon prowadzi Mazowsze. Jeśli chodzi o ilość dłużników, to tutaj rekordy bije Śląsk. Natomiast niesolidnych dłużników najwięcej jest w lubuskim, ponieważ mierzy się z tym aż 116 na 1000 dorosłych mieszkańców. Całkowita suma zaległych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych Polaków na koniec marca 2019 wyniosła 76 011 780 554 zł. Kwota przyprawiająca o zawrót głowy, a trzeba dodać, że liczba dłużników w tym roku jest niższa niż była rok temu.

Zgodnie z danymi  Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w ciągu pierwszego kwartału 2019 r. przybyło aż 33 499 nowych dłużników. W przeliczeniu na 1 dłużnika przypada zadłużenie w kwocie 27 158 zł.

Indeks Zaległych Płatności Polaków wzrósł o 0,7%

Jest to wskaźnik, który informuje nas o ilości osób z problemami finansowymi przypadającymi na 1000 osób. Wynosi on obecnie 88,8%. W niechlubnym podium, w pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych Polaków znajduje się jedna kobieta. Zajmuje ona 5 miejsce i ma do oddania 40 mln złotych. Pierwsze miejsce i medal z ziemniaka zajmuje mężczyzna pochodzący z województwa lubelskiego, który zalega na ponad 70 mln zł. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że obniża się średnia wieku dłużników rekordzistów, z 54 lat na 51.

Mimo 500 plus zadłużenie Polaków w dalszym ciągu osiąga gigantyczny poziom. Nierozsądne podejście do zadłużenia powoduje problemy z wypłacalnością, co prowadzi do kolejnych zadłużeń i błędne koło się zamyka. Trzeba mieć też na uwadze, że coraz więcej firm, weryfikuje potencjalnych kontrahentów w dostępnych bazach. Przykładowo, możesz nie dostać abonamentu komórkowego, jeśli twoje dane widnieją w rejestrach jako dłużnik. Jesteś wtedy odbierany jako osoba nierzetelna, co skreśla twoje szanse np. na kredyt.

9 odpowiedzi na “Za zsumowane długi wszystkich Polaków można sobie kupić Play, Lotos, Orange, CCC, Alior Bank i CD Projekt RED”

 1. A zaraz przyjdzie spowolnienie gospodarcze, skończą się 500 plusy czy niskie bezrobocie i wtedy dopiero będzie zabawa. Ech, współczuję tym ludziom.

  • Nie wiem gdzie ty widzisz spowolnienie gospodarcze tak znaczące, aby likwidować 500+…
   Do tego bezrobocie nie uderzy aż tak mocno jak ci się wydaję, a już na pewno nie w „magazyn Europy” jakim jesteśmy my. Prędzej ciepłe posadki będą się kurczyc, likwidacja biurokracji, czyli urzędnicy na bruk.
   A jeżeli wierzysz w statystyki o niskim bezrobociu już teraz, to gratuluję, łykasz propagandzie, bo nieaktywnych zawodowo jest znacznie więcej niż wskazują na to wykresy bezrobocia…

   • Teraz mamy okres prosperity i oby trwał wiecznie, ale w historii to się nigdy nie zdarzyło. Chodziło mi o to, że jak ktoś siedzi po uszy w długach w czasie świetnej koniunktury, to będzie miał GIGA problem gdy się ona skończy. A co do 500+ przypominam – funkcjonuje ono dopiero od 4 lat, czyli przez 26 lat III RP nie było na nie kasy w budżecie. Dlatego traktowanie tego typu świadczeń jako coś stałego nie jest za mądre.

    • Nom nie było na to kasy zgadza się. Gdyby Polski rząd był mądry, to ten projekt funkcjonowałby np przez kolejne kilka lat, do momentu aż większość np ubogich rodzin wróci na właściwy tor funkcjonowania takiego finansowego. A potem powoli byłby wygasany, jako że np. polepszyla się znacznie sytuacja finansowa takich rodzin i lepiej teraz podarować im zniżki podatkowe, np vat 0% na artykuły dziecięce lub lekko niższy podatek dochodowy w pracy. Wtedy wiele osób odczuloby to w pozytywny sposób i budżet byłby mniej obciążony.

     Takie zadłużenie, które pewnie miałeś na myśli to nic dobrego wiadomo. Z resztą w artykule mowa była chyba o osobach zapisanych jako dłużnicy, którzy nie splacaja swoich zobowiązań – fakt, oni popłyną jeszcze bardziej.
     Mi bardziej chodziło o osoby mające zobowiązania kredytowe, które jednak regularnie opłacają. Czasem lepiej wziąć 200 tysięcy kredytu jeżeli nawet mamy 200 tysięcy w gotówce. Po prostu zostaje nam gotówka i mamy cash na czarną godzinę, a kredyt mamy na dobrych warunkach i nie mamy problemu ze spłatą. Takie osoby poradzą sobie dobrze. Poza tym coraz bardziej odnoszę wrażenie, że dzięki naszym wschodnim pensjom i zachodnim cenom – jesteśmy dosyć odporni na zawirowania na rynku i nawet słabsza koniunktura będzie jedynie oznaczać lekkie spowolnienie i mniejsze zyski z konsumpcji. Obym się nie mylił ale podobnie do mnie myśli sporo dobrych inwestorów.

  • Pamiętaj że bezrobocie to tylko poszukujący pracy sprawdź spis biernych zawodowo to po odliczeniu ludzi w wieku szkolnym jakieś 35 % ludności. Banda leniwych nierobów na socjalu.

 2. <3 Cydownie, jacyś złodzieje od lat zadłużają się w moim imieniu, a ja nie mogę nic zrobić. Ach, jak cudownie, pięknie żyć.

 3. Dewiza mazowsza (warszafki) – baluj za hajs którego nie masz, kupuj rzeczy których nie potrzebujesz, zaimponuj tym których nie lubisz…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *