Za zsumowane długi wszystkich Polaków można sobie kupić Play, Lotos, Orange, CCC, Alior Bank i CD Projekt RED

Finanse Zakupy Dołącz do dyskusji (9)
Za zsumowane długi wszystkich Polaków można sobie kupić Play, Lotos, Orange, CCC, Alior Bank i CD Projekt RED

Biuro Informacji Kredytowej i BIG InfoMonitor  wskazują na wzrost zaległości kredytowych i pozakredytowych o ponad 2 miliony złotych, a są to dane jedynie z trzech pierwszych miesięcy tego roku. Zadłużenie Polaków wzrasta razem z gospodarką.

Za te zaległości można kupić aż 7 dużych spółek giełdowych

Jeśli wystarcza na zakup Alior Banku, firmy obuwniczej CCC, firmy odzieżowej LPP, operatorów komórkowych Play i Orange, firmy paliwowej Lotos oraz producenta gier CD Projekt RED, to jest to zadłużenie szokujące. Według danych BIK oraz Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, przeterminowane płatności Polaków przekroczyły 76 mld złotych. To dane tylko za I kwartał 2019 r. Do rejestru BIG trafiają również osoby, które nie płacą w terminie za czynsz, opłat za media, alimentów, mandatów, rat pożyczkowych czy innych opłat sądowych. Prezes BIG InfoMonitor zwraca uwagę:

„Lista nabiera rozmiarów nie tylko z powodu rosnącego problemu z wypłacalnością Polaków, ale również dlatego, że wierzyciele częściej sięgają po tego typu formę nacisku. Choć niepłacącym może się wydawać, że kwoty do zwrotu są niewysokie, to skala problemu sprawia, że łącznie na minusie pokazują się miliardy złotych, za które można byłoby już kupić jedną trzecią giełdowych spółek z prestiżowego indeksu WIG20”.

Pierwsze miejsce za rekordowe zadłużenie Polaków zajmuje Mazowsze

Jako najbardziej zadłużony regon prowadzi Mazowsze. Jeśli chodzi o ilość dłużników, to tutaj rekordy bije Śląsk. Natomiast niesolidnych dłużników najwięcej jest w lubuskim, ponieważ mierzy się z tym aż 116 na 1000 dorosłych mieszkańców. Całkowita suma zaległych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych Polaków na koniec marca 2019 wyniosła 76 011 780 554 zł. Kwota przyprawiająca o zawrót głowy, a trzeba dodać, że liczba dłużników w tym roku jest niższa niż była rok temu.

Zgodnie z danymi  Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w ciągu pierwszego kwartału 2019 r. przybyło aż 33 499 nowych dłużników. W przeliczeniu na 1 dłużnika przypada zadłużenie w kwocie 27 158 zł.

Indeks Zaległych Płatności Polaków wzrósł o 0,7%

Jest to wskaźnik, który informuje nas o ilości osób z problemami finansowymi przypadającymi na 1000 osób. Wynosi on obecnie 88,8%. W niechlubnym podium, w pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych Polaków znajduje się jedna kobieta. Zajmuje ona 5 miejsce i ma do oddania 40 mln złotych. Pierwsze miejsce i medal z ziemniaka zajmuje mężczyzna pochodzący z województwa lubelskiego, który zalega na ponad 70 mln zł. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że obniża się średnia wieku dłużników rekordzistów, z 54 lat na 51.

Mimo 500 plus zadłużenie Polaków w dalszym ciągu osiąga gigantyczny poziom. Nierozsądne podejście do zadłużenia powoduje problemy z wypłacalnością, co prowadzi do kolejnych zadłużeń i błędne koło się zamyka. Trzeba mieć też na uwadze, że coraz więcej firm, weryfikuje potencjalnych kontrahentów w dostępnych bazach. Przykładowo, możesz nie dostać abonamentu komórkowego, jeśli twoje dane widnieją w rejestrach jako dłużnik. Jesteś wtedy odbierany jako osoba nierzetelna, co skreśla twoje szanse np. na kredyt.