Francuz chce 1,5 mln złotych odszkodowania, bo nudna praca wpędziła go w depresję

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (158)
Francuz chce 1,5 mln złotych odszkodowania, bo nudna praca wpędziła go w depresję

Francuski pracownik pozwał firmę na 360 000 euro i twierdzi, że skłoniła go do tego nudna praca.

Wielu z nas pracuje. Spora część może powiedzieć, że robi to, co lubi i praca przynosi satysfakcję. Część jednak powie, że zajęcie, którego podejmują się co dzień, przyprawia ich o mdłości, gdyż jest ono nudne i niezbyt kreatywne. Mając podobne odczucia, pewien francuski pracownik pozwał firmę na 360 000 euro i twierdzi, że skłoniła go do tego nudna praca.

Nudna praca jako dobra przyczyna pozwu?

Czy któryś z czytelników mógłby potwierdzić, że zajmuje się sprawami, które wykonuje mechanicznie i nie przykłada się do tego zajęcia z zaangażowaniem, gdyż nie ma odpowiedniej motywacji lub pracodawca nie wymaga od niego zbytniej kreatywności? Jeśli tak, to zapewne czujecie się podobnie jak Frederic Desnard, którego praca po prostu nudziła.

Frederic pracował w firmie zajmującej się perfumami, ale gdy straciła ona kluczowego klienta, to szefostwo nie wpłynęło na niego motywująco do dalszej pracy, a wręcz jak twierdzi Desnard, zaczęto go traktować jak powietrze. Pozywając swojego pracodawcę, argumentował, że czuł się poniżony, depresyjnie obojętny, a także odczuwał wstyd za to, że otrzymuje wynagrodzenie, a nie wnosi niczego konstruktywnego do działania firmy.

Zwolnił się on z pracy, lecz dodatkowo poczuł się niezbyt dobrze i twierdzi, że doznał rozstroju nerwowego, depresji, a także doświadczył ataków epileptycznych drgawek. W związku z tym, że nudna praca doprowadziła go do takiego stanu, wyliczył, że powinien od pracodawcy otrzymać w ramach rekompensaty 360 000 euro.

Czy nudna praca faktycznie powinna być powodem, dla którego pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi odszkodowanie (w polskich warunkach bardziej właściwe byłoby chyba jednak zadośćuczynienie)? Czy może jednak pracownik powinien sam wykazać się inicjatywą i porozmawiać z przełożonym o zakresie swoich obowiązków, możliwości zmiany stanowiska, lub zajęciem się czymś zupełnie innym od dotychczasowo wykonywanych działań?

Na to i inne pytania zapewne niedługo odpowie francuski sąd, ale do tego czasu pozostają nam jedynie spekulacje. Prawnicy firmy twierdzą, że to pracownik powinien zgłosić przełożonemu, że nudzi go wykonywane zajęcie i chciałby otrzymać nowe wyzwania lub propozycję zmiany stanowiska.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z warunkami pracy, płacy, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.