Czy bezterminowość prawa jazdy może zostać ograniczona tylko dlatego, że kierowca poszerzył swoje uprawnienia? Zdaniem urzędników najwidoczniej tak. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie jednak dość jasno dał do zrozumienia, co sądzi o takich praktykach.
Miałeś bezterminowe prawo jazdy kategorii B i zdałeś na motocykl? No to już nie będzie bezterminowe
Jeden z mieszkańców Krakowa posiadał już od jakiegoś czasu prawo jazdy kategorii B – bezterminowe. Postanowił jednak poszerzyć swoje uprawnienia o kategorię A, która umożliwiłaby mu jazdę motocyklem. Przeszedł kurs i zdał odpowiedni egzamin. Tym samym musiał wyrobić nowy dokument prawa jazdy – tak, żeby były w nim umieszczone obie kategorie. Jak się okazało, był to początek kłopotów mężczyzny, ponieważ gdy już odebrał dokument, to okazało się, że… prawo jazdy kategorii B nagle przestało być bezterminowe. Obok adnotacji o jego uzyskaniu w 2007 r. pojawiła się data ważności uprawnień, mimo że w tej rubryce powinien być znak „-„. Dlaczego tak się właściwie stało?
Okazuje się, że urzędnicy wystawiający nowy dokument zasugerowali się zaświadczeniem lekarskim. Lekarz wystawił je w związku ze stwierdzeniem braku przeciwwskazań do tego, by mężczyzna jeździł motocyklem. Na zaświadczeniu widniała data 1.02.2034 r. jako data kolejnego badania. Lekarz wpisał przy tym nie tylko kategorię A, ale również AM, A1, A2, A, B1, B i B+E. To tym właśnie mieli zasugerować się urzędnicy. W rezultacie wpisali tę samą datę jako datę ważności uprawnień – i to w przypadku obu kategorii.
Bezterminowe prawo jazdy nie może zostać ograniczone nową datą ważności uprawnień z takiego powodu
Mężczyzna postanowił wyjaśnić całą sprawę przed sądem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że takie działanie urzędników było bezzasadne. Ograniczenie ważności prawa jazdy kategorii B w tym przypadku nie miało żadnych podstaw prawnych ani faktycznych. Nie można bowiem weryfikować uprawnień uzyskanych wcześniej tylko ze względu na to, że kierowca zdobył nowe (czyli w tym wypadku: uprawniające do jazdy motocyklem). Jednocześnie sąd nakazał wydanie mężczyźnie nowego, poprawnego dokumentu.
Ten wyrok to sygnał dla wszystkich kierowców, którzy chcą rozszerzyć swoje uprawnienia, a prawo jazdy wyrobili jeszcze przed zmianą przepisów. Obecnie jeśli stan zdrowia kierowcy nie wymusza innego terminu, dokument jest wydawany na okres 15 lat.
Osoby, które zdobyły uprawnienia przed zmianą prawa muszą jednak pamiętać o tym, że w okresie 2028 do 2033 r. są zobowiązane wymienić prawo jazdy na nowe ze względu na nowy wzór. Nadal jednak same uprawnienia będą bezterminowe, a kierowca nie musi przechodzić żadnych dodatkowych badań.