Wymiana prawa jazdy. Jeśli masz „stary” dokument, to jej nie unikniesz

Moto Dołącz do dyskusji (96)
Wymiana prawa jazdy. Jeśli masz „stary” dokument, to jej nie unikniesz

Od niedawna wydawane są prawa jazdy według nowego wzoru. Czy to oznacza, że wymiana prawa jazdy będzie konieczna dla tych, którzy mają stary dokument? I tak, i nie – „prawko” trzeba będzie wymienić, ale wynika to już z dawno przyjętych przepisów. Poza tym, na masową wymianę jeszcze poczekamy.

Nowe prawa jazdy są wydawane od 4 marca 2019 r. Prawa jazdy nie zmieniły się jakoś dramatycznie, ale już nie mają na przykład informacji o adresie posiadacza dokumentu. No dobrze, ale zapewne większość kierowców już zadaje sobie pytanie, czy stare dokumenty trzeba będzie wymieniać. Marcowa zmiana nie spowoduje wcale takiej konieczności. Jednak wielka wymiana praw jazdy jest przewidziana i zapowiedziana dawno temu. Chodzi o bezterminowo wydaje dokumenty – choć i też nie wszystkie (bo bezterminowe „prawka” wydawano do 2015 r.).

Ci, którzy wyrobili dokumenty po 18 stycznia 2013 r. na razie mogą nie zaprzątać sobie głowy tym problemem – informacja o ważności „prawka” jest tu zawarta na samym dokumencie.

Ale co z tymi, którzy wyrobili „prawko” do tego momentu? Tu sytuacja wygląda już zupełnie inaczej.

Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. – wynika z ustawy z 2011 roku.

Można więc powiedzieć, że posiadacze wydanych bezterminowo dokumentów mają jeszcze sporo czasu.

 

Tak wygląda nowe prawo jazdy. Zmiany dramatyczne nie są, ale zniknął adres zamieszkania

Wymiana prawa jazdy. Czeka nas jeszcze dekada spokoju

Oczywiście jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądała ta wielka wymiana dokumentów. O szczegółach powie nam zapewne rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury (albo jakiś inny resort, który je zastąpi). Kiedy będzie wydane? Doskonałe pytanie – raczej nie w ciągu najbliższych paru lat. Bardziej prawdopodobne jest, że prace nad nim zaczną się dopiero w połowie przyszłej dekady, a cały plan wymiany praw jazdy poznamy w okolicach 2030 roku.

Międzynarodowe prawo jazdy – jak je uzyskać i w jakich krajach obowiązuje?

Czy prawo jazdy ze złym adresem ciągle jest aktualne?

Wiele osób obawia się jednak jeszcze czegoś w związku z nowym wzorem prawa jazdy. Czy można się teraz posługiwać prawem jazdy z nieaktualnym adresem? Okazuje się, że jak najbardziej.  A to spore ułatwienie, bo jeszcze niedawno każda zmiana adresu zameldowania wiązała się koniecznością wymiany dokumentu. A to wiązało się nie tylko ze straconym czasem, ale również z opłatą w wysokości około 100 zł.