Jeśli powyższy nagłówek cię oburzył, to bardzo dobrze. Niestety – dla czytelnika z krajów odległego wschodu mogłoby tam nie być niczego kontrowersyjnego. Zakaz noszenia okularów w pracy to tylko jedna z metod dyskryminacji tamtejszych pracowniczek.
Podczas, gdy lewica w Polsce od trzech miesięcy bohatersko walczy o wprowadzenie do powszechnego użytku słowa „chirurżka” (w którym – jak potwierdza Rada Języka Polskiego – nie ma nic złego, ale bawi zaangażowanie polityków w walkę o takie bzdury), sytuacja kobiet na świecie jest bardzo nieciekawa. Jednym z przykładów są nierówności płacowe kobiet w Europie, gdzie akurat Polska świeci przykładem, ale bardzo źle wypadają na tym tle np. Niemcy. Wszystko to jednak blaknie na tle sytuacji kobiet pracujących w Japonii.
Zakaz noszenia okularów w pracy
Wydawałoby się, że kraj kwitnącej wiśni jest miejscem o odmiennej, ale jednak wysoce rozwiniętej kulturze „zachodniej”. To nie do końca prawda, bo wysoce rozwinięty rynek technologii czy rozrywki masowej kontruje sytuacja kobiet na rynku pracy. Formalny zakaz noszenia okularów w pracy przez kobiety nie jest tam wyrażony. Jest to jednak utrwalone kulturowo i wysoce nieoczekiwane. Podobne zasady nie dotyczą natomiast mężczyzn. Oczekiwań względem płci żeńskiej jest zresztą więcej. Jednym z przykładów jest oczekiwanie od pracownic tego, by w pracy stawiały się w butach na wysokich 7-centymetrowych obcasach, pończochach, makijażu czy kolorze włosów zdefiniowanym przez pracodawcę.
To wszystko sprawiło, że kobiety postanowiły wreszcie zbuntować się kanonowi społecznemu i za sprawą mediów społecznościowych w listopadzie zainicjowały akcję, w wyniku której żądają m.in. by mogły swobodnie nosić okulary w pracy. To zdanie brzmi absurdalnie nawet gdy się je pisze, nie tylko czyta, ale tak właśnie jest.
Czy pracodawca może zakazać noszenia okularów?
Nawet z polskiego punktu widzenia dress code w miejscu pracy wymuszany przez zatrudniającego jest legalny i uzasadniony. Trudno bowiem wyobrażać sobie, by na przykład prestiżowa restauracja pozwoliła swoim kelnerom ubierać się jak chcą. W przypadku Japonii sytuacja jest jednak zgoła odmienna, ponieważ to wymogi często nieuzasadnione specyfiką wykonywanej pracy, a także odnoszące się tylko do jednej z płci.
Aktywiści domagają się, by japoński odpowiednik ministerstwa pracy przygotował regulacje, które będą zapobiegały tego typu dyskryminacji i nierównościom. Jeden z ministrów przyznał, że oczekiwanie określonego dres ode od pracownic nie jest niczym złym, jednak zakaz noszenia okularów to już przesada – szczególnie, gdy dotyczy tylko kobiet.
Temat ten nie występuje na szczęście w polskim społeczeństwie, może z wyjątkiem patologicznych historii, które i tak prędzej czy później lądują na okładkach tabloidów. Polskie prawo pracy częściej natomiast wręcz wymusza (BHP) lub przynajmniej premiuje noszenie okularów w miejscu pracy. Poświęciliśmy temu zagadnieniu sporo miejsca w artykułach wyjaśniających zwrot kosztów okularów pracownika czy starając się odpowiedzieć na pytanie czy jest możliwe odliczenie VAT z faktury zakupu okularów dla pracowników.