Zmiany w białej liście podatników VAT. Przedsiębiorcy mają powody do zadowolenia – ryzyko otrzymania sankcji będzie mniejsze

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (121)
Zmiany w białej liście podatników VAT. Przedsiębiorcy mają powody do zadowolenia – ryzyko otrzymania sankcji będzie mniejsze

Jest i kolejna dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Tym razem chodzi jednak nie o pomoc z tarczy antykryzysowej, a o pozytywne zmiany w białej liście podatników VAT. 

Pozytywne zmiany w białej liście podatników VAT – sankcje dla przedsiębiorców będą ograniczone

W czasie epidemii łatwo zapomnieć o niektórych kwestiach – chociaż jeszcze do niedawna dyskutowali o nich niemal wszyscy przedsiębiorcy. Wśród nich jest m.in. biała lista podatników VAT. 6 maja Sejm uchwalił ustawę, której przepisy dotyczą właśnie wykazu podatników VAT. Okazuje się, że przedsiębiorcy mają powody do zadowolenia. Chodzi o propozycje, które już wcześniej pojawiały się ze strony MF.

Po pierwsze – przedsiębiorcy, którzy zapłacą z wykorzystaniem metody split payment, nie będą musieli obawiać się sankcji – nawet, jeśli nie sprawdzą wcześniej rachunku kontrahenta w wykazie. Tym samym zmniejszy się ryzyko otrzymania sankcji. Wystarczy, że przedsiębiorca wykorzysta metodę podzielonej płatności, by nie musiał przejmować się tym, czy rachunek kontrahenta znajduje się na białej liście podatników VAT.

Dodatkowo wystarczy, że przedsiębiorca tylko raz zgłosi, że zlecił przelew na rachunek spoza białej listy. Jeśli będzie dokonywał przelewu ponownie, nie będzie musiał ponownie zgłaszać tego do US (oczywiście jeśli chodzi o tego samego kontrahenta). Ze zmian wynika również, że sankcji nie poniesie przedsiębiorca, który zleci przelew na rachunek cesyjny, przeznaczony do płatności faktoringowych.

Pozytywne zmiany w białej liście podatników VAT zapowiadano już znacznie wcześniej, jednak dopiero teraz rządzący zajęli się zmianą prawa. Teraz jeszcze muszą zostać przyjęte przez Senat, a następnie – podpisane przez prezydenta. Zmiany mogłyby zacząć obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Do tego czasu przedsiębiorcy powinni działać według obecnie obowiązujących przepisów.

Dobre informacje dla przedsiębiorców, którzy obawiali się sankcji, ale już wcześniej stosowali split payment

Co istotne, rozszerzenie katalogu przypadków wyłączających nakładanie sankcji na przedsiębiorców będzie miało zastosowanie także w przypadku PIT i CIT. Jest też dobra wiadomość dla tych, którzy między 1 stycznia 2020 a 30 czerwca 2020 r. zapłacą metodą split payment bez sprawdzania rachunku kontrahenta. Na tych przedsiębiorców również nie będą nakładane sankcje.

Na razie przedsiębiorcy mają 14 dni na zawiadomienie o przelewie na rachunek spoza listy

W czasie epidemii przedsiębiorcy, którzy dokonali przelewu na rachunek spoza białej listy podatników VAT, mają 14 dni na poinformowanie naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Należy jednak pamiętać, że po zakończeniu epidemii termin ten zostanie skrócony do 7 dni. To jednak – wbrew pozorom – wciąż dobra informacja, ponieważ wcześniej przedsiębiorcy mieli tylko 3 dni na złożenie zawiadomienia. To z kolei mocno doskwierało przedsiębiorcom – zwłaszcza, jeśli wykonują sporo przelewów.