Biała lista podatników: miało być łatwiej, ale zrobił się chaos. Co z tymi karami?

Firma Podatki dołącz do dyskusji (34) 19.09.2019
Biała lista podatników: miało być łatwiej, ale zrobił się chaos. Co z tymi karami?

Ewa Czech

Od niespełna trzech tygodni funkcjonuje biała lista podatników VAT. To nowość, która miała być ułatwieniem dla przedsiębiorców. W praktyce mamy spory chaos i wątpliwości. Na infolinii Krajowej Administracji Skarbowej biała lista podatników to gorący temat. Przedsiębiorcy są ciekawi – co z tymi karami?

Wprowadzenie białej listy podatników miało być ułatwieniem dla przedsiębiorców. To lista, na której widnieją informacje o podatnikach VAT, wraz z ich numerami kont bankowych. Dzięki niej potencjalny kontrahent szybko może sprawdzić wiarygodność przedsiębiorcy, jeszcze zanim opłaci fakturę.

Co z tymi karami?

To właśnie wokół kar zrobiło się spore zamieszanie. Podatnicy, których kompletnych danych nie ma na białej liście zwyczajnie wpadli w panikę. Wszystko przez to, że za „nieobecność” na liście, a konkretnie za przeprowadzone przez inny numer konta transakcje, mogą być naliczane sankcje. Jak się okazało, podatników VAT, którzy w prawidłowy sposób nie znaleźli się w wykazie, jest całkiem sporo. Powodem takiej sytuacji jest fakt, iż konto firmowe w świetle przepisów nie jest obowiązkowe. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą możesz używać w niej własnego, prywatnego konta. Problem w tym, że tego typu rachunki nie są widoczne na liście, gdzie wykazane są wyłącznie rachunki firmowe.

Problem zaczyna się przy 15 tys. złotych

Kwestia sankcji jest w miarę przejrzysta. Jeśli Twojego numeru bankowego nie ma w wykazie, a kontrahent opłaci fakturę powyżej 15 tys. złotych na inny rachunek, nie ma prawa do kosztów. Nic dziwnego więc, że wokół potencjalnych konsekwencji narosło sporo niedomówień.

Przedsiębiorcy wpadli w panikę, bojąc się zwyczajnie negatywnych skutków. Na infolinii Krajowej Administracji Skarbowej biała lista podatników szybko stała się „gorącym tematem”. Ministerstwo Finansów postanowiło wyjaśnić, co z tymi karami.

Obecnie podatnicy mają czas, aby poznać zasady funkcjonowania wykazu, sposób wyszukiwania danych o swoich kontrahentach, jak również zweryfikować aktualność swoich danych i sprawdzić, czy ich rachunki widnieją w wykazie – możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie ministerstwa

Przedsiębiorców uspokaja także Krajowa Administracja Publiczna zapewniając poprzez infolinię, że przez najbliższe cztery miesiące, transakcje o wartości powyżej 15 tys. złotych opłacone na inny numer konta bankowego niż widniejący w wykazie, nie będą skutkować sankcjami.

W wykazie brakuje numeru rachunku – co dalej?

Próbując złagodzić chaos powstały wokół widoczności bądź nie rachunków bankowych w wykazie, ministerstwo finansów wyjaśnia, jakie kroki podjąć.

Jeśli rachunku bankowego nie ma na białej liście podatników można:

  • sprawdzić, czy rachunek bankowy jest zgłoszony do urzędu skarbowego,
  • zweryfikować, czy rachunek bankowy jest firmowy (tylko takie są widoczne)

Kolejnym krokiem będzie aktualizacja potencjalnych nieprawidłowości. Ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, zrobią to za pomocą aktualizacji formularza w CEIDG.

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy w związku z białą listą podatników VAT posiadanie rachunku firmowego będzie obowiązkowe. Dla małych firm rodzi to bowiem dodatkowe koszty.

Przepisy o podatku VAT nie wymagają założenia konta firmowego, o ile warunek ten nie wynika z odrębnych przepisów. Oznacza to, iż brak rachunku firmowego na białej liście na płaszczyźnie przepisów o VAT nie będzie powodem do naliczania sankcji – wyjaśnia infolinia KAS

W praktyce „obejście” sankcji będzie wymagało złożenia, w ciągu trzech dni roboczych od realizacji transakcji na inny numer bankowy, stosownego zawiadomienia w urzędzie skarbowym.

Ministerstwo finansów zapewnia, że obowiązek zapłaty należności na rachunek widoczny w wykazie podatników będzie istniał dopiero od 1 stycznia 2020 roku. Uspokaja przy tym, że do 31 grudnia bieżącego roku, w razie płatności na inne rachunki bankowe, przedsiębiorców nie czekają żadne przykre konsekwencje. Do końca roku problem mamy więc „z głowy”.

Zobacz też: Które konto firmowe wybrać?

34 odpowiedzi na “Biała lista podatników: miało być łatwiej, ale zrobił się chaos. Co z tymi karami?”

  1. To było jasne już jakiś czas temu, chociaż niektórych dostawców już profilaktycznie podszczypujemy jak nie udaje się ich zweryfikować w wykazie.

  2. W tym wszystkim są dwa duże problemy – jeden prawny i jeden praktyczny:

    1. Czym tak naprawdę jest transakcja – w ustawie jest to tak opisane, że właściwie nie wiadomo. Na pewno nie jest to jeden przelew bo na transakcję może składać się ich wiele. Kiedyś już nawet była w tej sprawie interpelacja poselska, ale od tego czasu prawo się zmieniło, ale wcale nie jest jaśniejsze.

    2. Skoro nie wiadomo czym jest transakcja to właściwie wszystkie przelewy, które nie są rzeczywiście jednorazowymi płatnościami, trzeba poprzedzić sprawdzeniem odbiorcy na białej liście. I teraz, jak to zrobić jak przelew planuje się z wyprzedzenie na dzień zgodny z terminem płatności na fakturze? Dzisiaj numer konta może być na białej liście, ale za tydzień może go już tam z jakiegoś może nie być.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *