Na sali kinowej usiądziemy obok siebie – wystarczy, że spełnimy jeden z warunków. Są już oficjalne wytyczne dla kin

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (559)
Na sali kinowej usiądziemy obok siebie – wystarczy, że spełnimy jeden z warunków. Są już oficjalne wytyczne dla kin

Pojawiają się kolejne wytyczne – tym razem m.in. dla kin. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało na swojej stronie najnowsze zalecenia, które instytucje powinny wdrożyć w życie. Kiedy będą otwarte kina i jakich zasad będziemy musieli przestrzegać?

Kiedy będą otwarte kina? Widzów mogą przyjmować od 6 czerwca, ale nie wszystkie to zrobią

Czwarty etap znoszenia obostrzeń przyniósł odpowiedź na to, kiedy będą otwarte kina – a przynajmniej od kiedy mogą być. Nie wszystkie instytucje planują otworzyć się 6 czerwca; niektóre czekały z decyzją na pojawienie się szczegółowych wytycznych. Inne z kolei mogą mieć problem z repertuarem.

Kina, które otworzą się 6 czerwca, będą musiały jednak wdrożyć w życie zalecenia, które pojawiły się właśnie na stronie MKiDN.

Osoby, które wybiorą się na seans, nadal będą miały obowiązek zakrywania twarzy (nosa i ust). Organizatorzy mogą udostępnić widzom nie więcej niż połowę miejsc na sali. Widzowie powinni zajmować rzędy w sposób naprzemienny i przy zachowaniu odstępu jednego fotela między widzami.

Odstęp między widzami? Tak, ale nie zawsze – zasady działania kin przewidują wyjątki

Co ciekawe, zachowanie tego odstępu nie zawsze będzie jednak konieczne. Wystarczy na przykład, że do kina przyjdzie rodzic z dzieckiem poniżej 13. roku życia. W takiej sytuacji mogą zająć miejsca obok siebie. Podobnie będzie w przypadku osoby niepełnosprawnej i osoby opiekującej się nią, a także – co dla niektórych z pewnością będzie bardzo istotne – dla osób mieszkających wspólnie. Obsługa nie będzie jednak w stanie sprawdzić, kto faktycznie mieszka razem, co w praktyce może prowadzić do licznych nadużyć ze strony widzów.

Widzowie powinni również podawać swoje dane kontaktowe – na wypadek gdyby okazało się później, że na sali kinowej przebywała osoba zakażona koronawirusem. Kina mogą zbierać takie dane np. przy zakupie biletu.

Ministerstwo razem z GIS zaleca również – w miarę możliwości – wietrzenie obiektu lub jego wentylację. Zobowiązuje też kina do zapewnienia środków do dezynfekcji nie tylko w toaletach, ale również przy wejściach i wyjściach do kina. Zaleca się również częste odkażanie powierzchni w strefach gastronomicznych oraz odkażanie terminali płatniczych.

Wytyczne dla kin różnią się stopniem szczegółowości od tych dotyczących np. aktywności sportowej

Co ciekawe – można z łatwością zauważyć, że zasady działania kin różnią się od tego, jakie wytyczne dla siłowni i basenów przygotowało Ministerstwo Sportu razem z GIS. Np. na basenie konieczne jest przestrzeganie dwumetrowych odległości nawet w wodzie, podczas gdy w przypadku kin nie doprecyzowano np. kwestii kolejek, organizacji specjalnych stref czy zaleceń co do wpuszczania kolejno widzów na salę.