Jakie zasady będą obowiązywać na basenie od 6 czerwca, a jakie na siłowni i otwartej przestrzeni? Ministerstwo odpowiada na pytania, pojawiają się też wytyczne GIS

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (72)
Jakie zasady będą obowiązywać na basenie od 6 czerwca, a jakie na siłowni i otwartej przestrzeni? Ministerstwo odpowiada na pytania, pojawiają się też wytyczne GIS

Znoszenie obostrzeń dotyczy również szeroko pojętego sportu i aktywności fizycznej. Powstają już wytyczne dla siłowni i basenów. Ministerstwo odpowiada również na pytania dotyczące funkcjonowania klubów i centrów fitness, a także wyjaśnia, jak w 2020 r. mogą wyglądać obozy sportowe. 

Wytyczne dla siłowni i basenów

Jak prawdopodobnie będą wyglądać zasady działania siłowni po 6 czerwca informowaliśmy już na łamach Bezprawnika. Teraz jednak Ministerstwo Sportu postanowiło odpowiedzieć na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące tej kwestii.

Po pierwsze – w rozporządzeniu nie przewiduje się żadnych limitów osób przebywających jednocześnie w siłowni czy w klubie fitness. Ograniczenia mogą jednak zostać nałożone przez GIS. Z kolei jeśli chodzi o wytyczne dla siłowni i basenów, to okazuje się, że dopuszcza się ograniczoną liczbę klientów w pomieszczeniach – 1 osobę na 10 m2.

Właściciele siłowni i klubów fitness powinni też zadbać o to, by ćwiczący zachowywali dwumetrowy dystans – mogą w tym celu wprowadzić specjalne strefy. Sam sprzęt powinien być rozstawiony w odległości co najmniej 1,5 m. Konieczne będzie też wietrzenie i przerwa dezynfekcyjna.

Jeśli chodzi o wytyczne dotyczące basenów – tutaj limit osób obowiązuje. Jednocześnie z basenu mogą korzystać 4 osoby na tor, ale nie więcej niż 150 osób i jednocześnie nie więcej niż połowa obłożenia obiektu. Ministerstwo deklaruje również, że możliwe będzie korzystanie z saun, jacuzzi czy brodzików dla dzieci. Wytyczne dla siłowni i basenów przewidują również konieczność zachowania dwumetrowego odstępu między osobami stojącymi w kolejce na terenie basenu czy w otoczeniu pływalni. Co ciekawe, dwumetrową odległość powinny zachować między sobą… także osoby pływające.

Nie tylko wytyczne dla siłowni i basenów. Jak ma wyglądać sport na świeżym powietrzu?

Ministerstwo rozwiewa również wątpliwości co do aktywności fizycznej na otwartej przestrzeni. Zajęcia można prowadzić na terenie otwartym (zarówno na boisku jak i np. w lesie, na polanie itd.). W takich zajęciach może wziąć udział nie więcej niż 150 osób. Ten sam limit dotyczy osób przebywających na tzw. Orlikach.

Na otwartej przestrzeni (z zachowaniem wspomnianych wyżej wymogów) można też swobodnie organizować wydarzenia i zawody sportowe. Odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów w tym zakresie ponosi organizator wydarzenia.

Oprócz tego na otwartej przestrzeni można również organizować zajęcia z wspinaczki czy nordic walking. Nie jest ważny wiek uczestników – tym samym w zajęciach z nordic walking mogą uczestniczyć także seniorzy.

MS informuje też, że możliwe jest swobodne korzystanie z siłowni plenerowych, parków linowych, parków trampolin na świeżym powietrzu. Nie ma też przeciwwskazań do otworzenia parków rekreacyjnych i parków rozrywki.

Co istotne, podczas aktywności sportowej nie ma obowiązku zakrywania twarzy oraz zachowywania dwumetrowego dystansu.

Co z obozami sportowymi i turniejami halowymi?

Ministerstwo odpowiada także na pytania dotyczące organizacji obozów sportowych. Można je będzie organizować od 6 czerwca. W rozporządzeniu nie znajdziemy jednak odpowiedzi na to, jaki będzie limit uczestników takich obozów – w tej sprawie MS ponownie odsyła do wytycznych GIS (a także – w tym przypadku – MEN).

Jak się okazuje, można również organizować turnieje w halach sportowych – na ten moment jednak bez publiczności i z ograniczeniem liczby uczestników takiego turnieju (do 150 osób). Wstępu na takie turnieje nie będą mieć również rodzice dzieci. Limit nie odnosi się natomiast do trenerów i wszystkich osób obsługujących zawody.