Nowe stawki VAT wejdą w życie już od 1 lipca. Zmienia się m.in. opodatkowanie owoców, pieczywa czy przypraw

Podatki Zakupy Dołącz do dyskusji (574)
Nowe stawki VAT wejdą w życie już od 1 lipca. Zmienia się m.in. opodatkowanie owoców, pieczywa czy przypraw

1 lipca 2020 r. wejdzie w życie nowa matryca stawek VAT. Niektóre produkty wreszcie doczekają się niższej stawki, w przypadku części jednak rządzący zdecydowali się ją podnieść. 

Niższe stawki VAT od 1 lipca. Co się zmieni?

Nowa matryca stawek VAT miała zacząć obowiązywać już znacznie wcześniej, bo od 1 kwietnia 2020 r. Ostatecznie jednak, ze względu na epidemię, rządzący zdecydowali się na jej wdrożenie dopiero od lipca.

Dzięki nowej matrycy niższe stawki VAT zaczną obowiązywać od 1 lipca w przypadku kilku grup produktów. Pierwszą z nich są owoce – tropikalne i cytrusowe (a także ich skórki). Ich stawka spadnie do 5 procent. Tym samym będą opodatkowane taką samą stawką jak reszta owoców. Do 5 procent zostanie obniżona też stawka niektórych orzechów jadalnych.

Niższe stawki VAT od 1 lipca dotyczą również pieczywa każdego rodzaju oraz ciastek. W tym momencie stawki VAT dla tych produktów są zróżnicowane – część produktów ma stawkę 5 procent, ale część – i 8 i 23 procent. Po wdrożeniu matrycy w życie wszystkie wyroby tego rodzaju będą miały stawkę 5 procent.

Taką samą stawkę zyskają również zupy, buliony czy żywność homogenizowana i dietetyczna (teraz są opodatkowane stawką 8 procent). Do 5 procent obniży się również stawka na żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz artykuły higieniczne (również z 8 procent).

Zacznie niższe stawki VAT od 1 lipca przewidziano też dla musztardy, przyprawy słodka papryka i części przypraw przetworzonych (pieprz, tymianek itd.). Stawka spadnie z 23 do 8 procent.

Jest też dobra wiadomość dla fanów książek – od 1 lipca stawka 5 procent będzie obowiązywać w przypadku wszystkich książek (zarówno drukowanych jak i e-booków).

Stawki dla niektórych produktów będą jednak wyższe

Nowa matryca stawek VAT przewiduje jednak także wzrost stawek dla niektórych produktów. Wśród nich są m.in. przyprawy nieprzetworzone (m.in. kmin, kurkuma czy szafran) – stawka wzrośnie z 5 do 8 procent. Mocny wzrost stawek będzie natomiast dotyczył:

  • homarów, ośmiornic i innych skorupiaków, mięczaków i bezkręgowców wodnych, czyli m.in. langust, krewetek, małży, ślimaków, krabów czy ostryg), przetworów i dań restauracyjnych z nich wykonanych oraz kawioru,
  • lodu używanego do celów spożywczych i innych celów chłodniczych,
  • drewna opałowego.

We wszystkich tych przypadkach nowa stawka VAT będzie wynosić 23 procent.

Czy zmiana stawek VAT wpłynie na cenę produktów? Z pewnością tak się stanie w przypadku produktów z wyższą stawką – sprzedawcy z pewnością będą chcieli przerzucić koszt na klientów. Nie jest jednak oczywiste, czy na dłuższą metę produkty z obniżoną stawką VAT faktycznie będą tańsze. Obniżki cen, jeśli nastąpią, mogą być chwilowe.