Dobra wiadomość dla rodziców pobierających 500 plus – w tym roku nie będą musieli składać kolejnego wniosku. Świadczenie zostanie przyznane do 31 maja 2021 roku w oparciu o wnioski składane od 1 lipca 2019 roku.
Jak otrzymać świadczenie 500 plus w 2020 roku?
Rząd przedłużył flagowy program wspierający polskie rodziny o kolejny rok i to bez dodatkowych formalności. W ubiegłych latach lipiec był miesiącem, w którym rozpoczynał się nabór wniosków na kolejny okres wypłaty pieniędzy z programu. W tym roku wszyscy, którzy do tej pory pobierali świadczenie będą je otrzymywać nadal. Wypłata wsparcia z programu będzie odbywać się na podstawie ubiegłorocznych wniosków, składanych po 1 lipca 2019 roku i potrwa do 31 maja 2021 roku. Do tego czasu rodziny, które będą chciały pobierać świadczenie nie będą musiały dopełniać żadnych formalności.
Zgodnie z zapowiedziami świadczenie zostaje przedłużone o kolejny rok, do 31 maja 2021 r. Już teraz jednak wiadomo, że nie będzie to ostatni rok programu. Od lutego 2021 roku będzie można składać wnioski na kolejny okres. Od przyszłego roku funkcjonować będzie docelowy roczny okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja roku następnego.
Jak na razie niezmienna pozostaje kwota świadczenia. Zmiany 600 plus zamiast 500 plus, należy więc potraktować jako szumne obietnice przedwyborcze.
500 plus: wniosek 2020
Brak obowiązku składania nowego wniosku dotyczy oczywiście osób, które do tej pory pobierały świadczenie. Ci którzy chcą przystąpić do programu, np. dla urodzonego w ostatnim czasie dziecka, będą musieli złożyć nowy wniosek.
Można to zrobić osobiście w gminie, w której mieszkamy, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez Internet za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP oraz bankowości elektronicznej. Banki, które obsługują wnioski elektroniczne to: PKO Bank Polski, Bank Pekao S.A., Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Banki Spółdzielcze z grupy BPS, Raiffeisen Bank Polska S.A., Bank Pocztowy SA, Credit Agricole, Banki Spółdzielcze SGB, SGB-Bank S.A., Euro Bank S.A., Bank Millennium, Getin Bank, Nest Bank, BGŻ BNP Paribas, Bank BPS S.A.