Firma w Czechach – (nie)dobry pomysł na działalność?

Gorące tematy Firma Dołącz do dyskusji (105)
Firma w Czechach – (nie)dobry pomysł na działalność?

Zapowiedź wprowadzenia jednolitego podatku dochodowego i związana z tym zapowiedź likwidacji podatku liniowego zmroziła polskich przedsiębiorców. Rząd co prawda nie przedstawił szczegółów pomysłu (zdaje się, że sama koncepcja podatku dopiero się klaruje), ale nadwiślańscy biznesmeni zaczęli się rozglądać za pomysłami na niższe podatki. Firma w Czechach opinie ma dobre i złe.

Firma w Czechach opinie ma dobre i złe – oto zalety

Prowadzenie działalności gospodarczej u naszych południowych sąsiadów ma szereg zalet. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (společnost  s ručením omezeným – s.r.o.) nie wymaga kapitału zakładowego. Komunikacja z urzędami – wszystkich szczebli – odbywa się w sposób elektroniczny (brak kolejek!). Stawki podatku dochodowego od osób fizycznych są niższe niż w Polsce (15% i 22%).

Ale to nie oznacza, że prowadzenie działalności w Czechach ma same zalety. Samo założenie firmy, choć nie trwa długo, wymaga zaświadczenia o niekaralności – ten sam wymóg dotyczy udziału we władzach spółek. Założenie spółki akcyjnej wymaga kapitału minimum 2 000 000 koron, czyli nieco ponad 300 000 zł (w Polsce co do zasady 100 000 zł).

Firma w Czechach – czy to się opłaca?

Najważniejsza kwestia, która powinna interesować przedsiębiorców rozważających założenie – ze względów wyłącznie podatkowych – działalności gospodarczej w Republice Czeskiej, to opłacalność całego przedsięwzięcia. Okazuje się, że wbrew powszechnym opiniom, zyski z przeniesienia siedziby firmy do Brna czy Ostrawy mogą być iluzoryczne.

Jak wynika z danych OECD, wskaźnik „klina podatkowego” obrazujący wysokość pozapłacowych kosztów pracy (podatki, składki na ubezpieczenie społeczne etc.) w Polsce i Czechach wygląda tak:

taxwedge_2015

Warto przy tym zwrócić uwagę, że – generalnie – klin ten jest mocno w Polsce zróżnicowany w zależności od źródła przychodów podatnika. W praktyce oznacza to, że najbardziej „ciemiężeni” są pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.  Przedsiębiorcy mają się pod tym względem dużo lepiej:

Podatek CIT w Czechach jest taki sam jak w Polsce – stawka wynosi 19%.

Nie można również zapominać, że przeniesienie siedziby działalności wyłącznie ze względów podatkowych wiąże się z ryzykiem oskarżenia o uszczuplanie dochodów Skarbu Państwa. Rozważając przenosiny poza granice Polski, warto zatem rozważyć wszystkie okoliczności i upewnić się, że nie grożą nam za to nieprzyjemne konsekwencje. A trzeba pamiętać, że przestępstwa skarbowe ostatnimi czasy znalazły się w kręgu zainteresowań polskich władz.

Firma w Czechach – jak założyć?

Firma w Czechach opinie zbiera zarówno negatywne, jak i pozytywne. Osoby zainteresowane przeniesieniem swojej działalności na kolejne rynki zachęcamy do skorzystania z odpłatnych usług prawnych świadczonych przez współpracujący z naszym serwisem zespół prawników pod adresem kontakt@bezprawnik.pl