Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj, że w ciągu doby wykryto 8099 nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu doby zmarło łącznie 91 osób. Jak podaje MZ, 7 z nich nie miało chorób współistniejących – przyczyną ich zgonu był wyłącznie COVID-19.
Zakażenia koronawirus 15 października: 8099 nowych zakażeń
Od kilkunastu dni sytuacja epidemiczna w Polsce staje się pogarsza. Wczoraj odnotowano nowy rekord zakażeń koronawirusem – 6526. Największą liczbę zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim (1188 przypadków), przy czym w samej Warszawie wykryto 720 zakażeń. Niewiele lepsza sytuacja była w Małopolsce (1137 nowych przypadków, w samym Krakowie – 499). Zmarło łącznie 116 osób.
Dziś sytuacja jest jeszcze gorsza. Jak podaje MZ, mamy 8099 nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Najwięcej ponownie z mazowieckiego (1306), a następnie małopolskiego (1303) i wielkopolskiego (835). Zmarło łącznie 91 osób.
Łączna liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wynosi już 149 903 w samej Polsce. Zmarło łącznie 3 308 osób.
Liczba testów wykonana w ciągu ostatniej doby to aż 64,5 tys. To absolutny rekord (do tej pory było to ok. 44 tys. testów).
Dzienny raport o koronawirusie. Coraz mniej dostępnych łóżek szpitalnych i respiratorów
Ministerstwo Zdrowia podało też dzienny raport o koronawirusie. Zgodnie z nim obecnie zajętych jest 6538 łóżek i 508 respiratorów. Obecnie kwarantanną objętych jest już 296 020 osób, a nieco ponad 36 tys. – nadzorem epidemiologicznym. Wyzdrowiało łącznie 85 588 osób – licząc od początku pandemii koronawirusa w Polsce.
Niestety, dane opublikowane przez MZ pokazują tylko, że w gwałtownym tempie zmniejsza się liczba dostępnych łóżek i respiratorów. Jeszcze wczoraj pacjenci chorzy na COVID-19 zajmowali 6084 łóżka – czyli o 454 łóżka mniej niż dziś. Z kolei jeśli chodzi o respiratory, to zajętych było 467 stanowisk, co oznacza, że w ciągu doby zajęto kolejne 42 respiratory. MZ wprawdzie uspokaja, że obecnie dostępnych jest łącznie 1020 respiratorów (łącznie z tymi, które pochodzą z magazynów), jednak nie wiadomo, czy wszystkie stanowiska mogłyby w ogóle być obsługiwane przez lekarzy.
Ograniczenie planowych zabiegów
Pogarszająca się sytuacja epidemiczna zmusza nie tylko do wprowadzenia kolejnych restrykcji (które prawdopodobnie zostaną ogłoszone dziś po południu), ale także do ograniczenia planowych zabiegów, o czym informuje NFZ. Fundusz zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum wykonywania tych zabiegów lub nawet – do czasowego zawieszenia ich wykonywania. Jak jednak podkreśla, ograniczenia nie powinny obowiązywać w przypadku planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.