Koniec papierowych paragonów. Można je będzie wysłać SMS-em lub na e-mail

Podatki Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji (372)
Koniec papierowych paragonów. Można je będzie wysłać SMS-em lub na e-mail

W konsultacjach jest projekt rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie wymagań technicznych i warunków dla kas rejestrujących. Jeśli wejdzie ono w życie, obowiązujące od kwietnia 2020 r. przepisy ustawy o VAT dotyczące e-paragonów mają szansę zacząć funkcjonować w praktyce. Rezygnacja z obowiązku wydawania przez sprzedawców papierowych paragonów to właściwy kierunek, szczególnie w czasie pandemii.

Dzięki tej decyzji wreszcie więcej miejsca i większy porządek będę miała w portmonetce. Nic nie denerwowało mnie bardziej niż gdy wyskakiwałam na chwilę do pobliskiego sklepu po bułki i, wraz z zakupionym pieczywem, dostawałam świstek papieru. Oczywiście były paragony, które zatrzymywałam na wszelki wypadek. Dotyczyło to zakupu butów czy droższego sprzętu. Problem z nimi był taki, że po jakimś czasie blakły i były zupełnie nieczytelne. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, moje problemy się skończą. Paragon dostanę SMS-em lub na e-maila i w odpowiednim momencie będę mogła go wykorzystać. Nic nie zblaknie, wszystko doskonale będzie widoczne. Nie bez znaczenia jest oszczędność papieru, do tej pory zużywanego na coś często zbytecznego.

Rodzaje kas fiskalnych

Kasy niedziałające online (niemożliwe wysyłanie e-paragonów):

  • z papierowym zapisem kopii (były sprzedawane do końca sierpnia 2019 r., ale można je nadal używać do momentu uszkodzenia lub zapełnienia pamięci fiskalnej kasy)
  • z elektronicznym zapisem kopii (będą sprzedawane do końca 2022 r. , ale nadal je można będzie używać po tej dacie, aż do momentu uszkodzenia)

Kasy online (możliwe wysyłanie e-paragonów):

  • sprzętowe (po wejściu w życie nowego rozporządzenia technicznego)
  • programowe (np. na tablet, smartfon i inne urządzenia mobilne).

Kasy programowe zaczynają być dostępne w sprzedaży

Pomimo, że przepisy umożliwiają elektroniczne wystawianie dowodów zakupu przez kasy online, to urządzenia programowe nie były dostępne w sprzedaży.

„Opcja ta pojawiła się pod koniec ubiegłego roku dla branży transportowej (np. przewozów taksówką, autobusem, pociągiem, promem, statkiem). Lada moment ma jednak być dostępna również dla pozostałych branż, którym przepisy pozwalają korzystać z kas wirtualnych, np. hotelarskiej, turystycznej i restauracyjnej. W przypadku użycia kasy programowej paragon od razu może trafić na telefon lub tablet klienta. Rozporządzenie techniczne dotyczące tych urządzeń z 26 maja 2020 r. (Dz.U. poz. 957) nie wymaga bowiem ich drukowania” – czytamy na łamach Dziennika Gazety Prawnej.

Dla kas sprzętowych opublikowano  nowe rozporządzenie techniczne

Kasy sprzętowe nadal obowiązuje rozporządzenie techniczne z 28 maja 2018 r., które nakazuje aby paragon był drukowany.

Zgodnie z właśnie opublikowanym projektem nowego rozporządzenia technicznego, które ma wejść w życie 1 maja 2021 r.,  zmienione zostaną wymogi dla kas sprzętowych, które zwolnią sprzedawcę z drukowania paragonu. Sprzedający będzie mógł za zgodą klienta przesłać mu dowód sprzedaży  w formie elektronicznej. To klient będzie mógł dokonać wyboru czy woli otrzymać paragon SMS-em, na e-maila czy zdecyduje się na formę papierową.

Koniec papierowych paragonów. Trzeba będzie jeszcze kilka miesięcy poczekać

Po pierwsze, część sprzedawców nie zdecyduje się na zakup nowych kas fiskalnych. Będą chcieli wykorzystać te, które mają, do czasu póki się nie zepsują lub nie zapełnią pamięci. Biorąc jednak pod uwagę, że większość sprzedawców stara się dostosować do potrzeb klientów, przypuszczam, że wymiana kas nie będzie zbyt długo odwleczona w czasie.

Po drugie, jak wyjaśnia ekspert dla Dziennika Gazety Prawnej, obecnie używane przez sprzedawców kasy online nie mają odpowiedniej funkcjonalności, by można było wystawiać e-paragony. Producenci musieliby dopiero ją stworzyć i poddać homologacji w Głównym Urzędzie Miar. A to można będzie zrobić dopiero po rozpoczęciu obowiązywania nowych wymagań technicznych dla kas. Aby tego dokonać potrzeba, kilku miesięcy. Dopiero wówczas można wprowadzać na rynek kasy z możliwością wystawiania e-paragonów.

Po wejściu w życie nowego rozporządzenia wszystkie nowe kasy będą musiały mieć opcję wysyłania e-paragonów.

Warto nadmienić, że w przypadku braku kasy online sprzedający może wysłać skan paragonu na życzenie klienta i będzie on uznany z dowód zakupu.

Koniec papierowych paragonów to korzystna zmiana

Uważam papierowe paragony za przeżytek. Jest to forma mało wygodna, szczególnie dla kupujących. Mam tylko wątpliwość. Jeśli większość robiących zakupy w markecie przy kasie zacznie podawać swoje dane w postaci numeru telefonu czy adresu mailowego, to proces zapłaty za zakupy znacznie się wydłuży. A ileż pomyłek może być. No chyba, że opcja będzie dostępna wyłącznie przy kasach samoobsługowych. I kolejna kwestia – w jaki sposób sklepy będą chroniły dane klientów?