Każdy z podatników posiada mikrorachunek podatkowy. Jest to indywidualne konto, na które może wpłacać należności z tytułu podatków. Ministerstwo Finansów co jakiś czas poszerza zakres opłat, jakie mogą być tam wpłacane. Od 15 kwietnia mamy więc nowe zmiany. Warto wiedzieć jakie podatki można zapłacić na mikrorachunek.
Kiedyś urzędy skarbowe zbierały pieniądze od podatników na kilka różnych kont bankowych. Płacąc więc za jakiś podatek lub opłatę, trzeba było nie tylko wiedzieć, na jakie konto, ale też dobrze opisać przelew, by urząd mógł rozpoznać, kto wpłacił. Od 2020 roku mamy mikrorachunki podatkowe, na które możemy wpłacać sporo należności podatkowych.
Jakie podatki na mikrorachunek? Praktycznie wszystkie, z którymi mamy najczęściej do czynienia
O tym, co możemy opłacać, korzystając z mikrorachunku, decyduje Ministerstwo Finansów. 14 kwietnia opublikowane zostało rozporządzenie, które poszerza listę podatków i opłat. Całą listę, która stanowi załącznik do rozporządzenia, można sobie przeczytać tutaj, ale wypisując z niej to, co najważniejsze, na mikrorachunek należy wpłacać:
- CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych (płacą go m.in. spółki z o.o.),
- PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych (płacą go zwykli obywatele, przy rozliczeniu rocznym, przedsiębiorcy prowadzący małe firmy),
- VAT, czyli podatek od towarów i usług,
- danina solidarnościowa (płacą ją ci, których dochód przekroczy milion złotych),
- opłaty od napojów alkoholowych w opakowaniach do 300 ml,
- opłaty od środków spożywczych,
- opłaty wnoszone przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych,
- podatek od sprzedaży detalicznej.
Dla zwykłego podatnika oznacza to, że nieważne czy chce wpłacić zaliczkę na podatek z tytułu z prowadzonej działalności, zrobił zeznanie roczne i wyszła mu niedopłata czy też ma do wpłaty podatek VAT – wszystkie te przelewy robi na jedno konto. Oczywiście najlepiej, by każdy z nich był zrobiony osobno, co pozwoli na ich lepszą identyfikację, zwłaszcza przy potencjalnej kontroli ze strony urzędu. Sama nowelizacja z 14 kwietnia dodała przede wszystkim nowe opłaty i daniny, które można opłacać na mikrorachunek. Nie usunęła też żadnej z wcześniej możliwych opcji.
Mikrorachunek z NIP dla przedsiębiorcy, z PESEL dla zwykłej osoby fizycznej
Numer mikrorachunku podatkowego tworzony jest na podstawie jednego z dwóch identyfikatorów: PESEL lub NIP. Czasem więc pojawia się wątpliwość czy przedsiębiorca powinien używać obu tych numerów i tym samym wygenerować dwa różne numery mikrorachunków.
Tutaj sprawa jest jednak prosta. Prowadzący działalność gospodarczą powinni korzystać z mikrorachunku wygenerowanego na podstawie numeru NIP i tylko na niego wpłacać wszelkie należności podatkowe. Niezależnie od tego, czy dotyczą ich firmy, czy nie.
Z mikrorachunku utworzonego na podstawie PESEL korzystać powinni ci, którzy nie prowadzą działalności. Nawet jeżeli mają nadany NIP.
Wygenerowanie mikrorachunku jest proste – tak jak sprawdzenie jego poprawności
Jeżeli nie znamy swojego mikrorachunku podatkowego, to bardzo łatwo otrzymać jego numer poprzez ministerialny generator. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl i wpisać PESEL lub NIP, w zależności od tego, który rachunek chcemy wygenerować.
Warto też zawsze sprawdzić Poprawność mikrorachunku. Właściwy powinien zawierać cyfry 10100071222 (począwszy od pozycji nr 3) oraz twój prawidłowy PESEL lub NIP.