Rozporządzenie przedłużające pomoc dla przedsiębiorców, czyli tzw. tarcza 9.0, jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Część przedsiębiorców mogła się jednak poczuć rozczarowana, bo rozporządzenie przewiduje jedynie wydłużenie dotychczasowych czterech form pomocy. Jak się jednak okazuje, możliwa jest też nowa bezzwrotna pomoc dla przedsiębiorców – do Sejmu ma trafić projekt nowej ustawy.
Nowa bezzwrotna pomoc dla przedsiębiorców. Część firm może mieć jeszcze nadzieję
Tarcza antykryzysowa 9.0 była zapowiadana przez rząd co najmniej od kilku tygodni, ale ostatecznie dopiero niedawno odpowiednie rozporządzenie pojawiło się w Dzienniku Ustaw. Rządzący postawili na rozwiązania stosowane do tej pory, czyli:
- zwolnienie z ZUS (za marzec i kwiecień),
- świadczenie postojowe – nawet pięciokrotne,
- dotację 5 tys. zł – również nawet pięciokrotną,
- kolejne dopłaty do pensji pracowników.
W rozporządzeniu nie pojawiły się natomiast dwa rozwiązania, które rząd wcześniej zapowiadał – mowa o dofinansowaniu do zakupu środków dezynfekcji dla części firm oraz o obniżce czynszów dla najemców np. w galeriach handlowych – nawet o 80 proc. Obniżkę czynszów zapowiadał zresztą sam premier Morawiecki jeszcze na początku kwietnia, tłumacząc, że to rozwiązanie miałoby pomóc przede wszystkim mniejszym biznesom. Jak podkreślał, często wynajmującymi lokale są „międzynarodowymi korporacjami”. Można się też domyślać, że oprócz galerii handlowych obniżka czynszów mogłaby dotknąć też np. niektóre biurowce.
Zgodnie z przewidywaniami, zarządcy galerii handlowych mocno sprzeciwiali się takiemu rozwiązaniu. Zdaniem Polskiej Rady Centrów Handlowych byłaby to ingerencja rządu w umowę najmu między dwoma niezależnymi podmiotami – co z kolei mogłoby być niezgodne z prawem. Zarządcy zwracali też uwagę na to, że nikt nie konsultował z nimi tego pomysłu.
Po krytyce projektu obniżka czynszów nie pojawiła się w tarczy 9.0. Jak informuje jednak RMF FM, nie oznacza to wcale, że rząd ostatecznie wycofał się ze swojego pomysłu. Do Sejmu ma trafić specjalny projekt ustawy wprowadzający obniżkę na zasadach przedstawianych wcześniej przez premiera. To oznaczałoby 80-procentową obniżkę czynszu dla najemców lokali w obiektach powyżej 2000 mkw (na czas obowiązywania zakazu działalności tych obiektów) oraz 50-procentową obniżkę – w okresie trzech miesięcy po zakończeniu zakazu. Jeśli jednak okazałoby się, że szkoda najemcy jest niewspółmierna do obniżki, wynajmujący mógłby ustalić wyższy czynsz.
Nowa bezzwrotna pomoc dla przedsiębiorców pomoże jednym, ale zaszkodzi drugim
Niestety – o ile nowa bezzwrotna pomoc w postaci obniżki czynszów może być dla części przedsiębiorców dużym ułatwieniem, o tyle już wynajmujący – też przecież będący przedsiębiorcami – stracą na takim pomyśle. Rząd poprzez nowe przepisy chce zatem pomóc części firm, ale nie ponosząc przy tym żadnych kosztów (chyba, że w projekcie znajdzie się np. pomysł rekompensat dla wynajmujących). Ostateczną przyszłość projektu jednak dopiero poznamy. Jeśli przepisy wejdą w życie w proponowanym wcześniej kształcie, to przedsiębiorcy prawdopodobnie i tak będą mogli liczyć tylko na 50-procentową obniżkę, która przysługiwałaby im wtedy przez trzy miesiące po odmrożeniu działalności branży handlowej.