Nowelizacja ustawy covidowej coraz bliżej. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, pracodawcy zyskają dodatkowe uprawnienia. I mowa tutaj nie tylko o możliwości sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony. Możliwy jest również przymusowy urlop dla niezaszczepionych i obsługa przez przedsiębiorców wyłącznie klientów, którzy przyjęli szczepionkę, są ozdrowieńcami lub mają negatywny wynik testu.
Przymusowy urlop dla niezaszczepionych i weryfikacja szczepień u kandydatów do pracy? Rząd chce zmienić przepisy
Już od dłuższego czasu rządzący chcą umożliwić przedsiębiorcom sprawdzanie, czy klienci, których obsługują, są zaszczepieni – tak, by możliwe było spełnianie kryteriów odnośnie limitów dla osób niezaszczepionych. Zwłaszcza, że rząd chce w najbliższym czasie te limity mocno obniżyć. Jednocześnie nie obejmowałyby one osób, które przyjęły szczepionkę.
To jednak tylko jedna z wielu zmian, które mogą wejść w życie. Rządzący chcą pójść o krok dalej i taką możliwość dać również pracodawcom – tak, by mogli zorganizować pracę w taki sposób, by zminimalizować ryzyko zakażeń wśród pracowników. Weryfikacja zaszczepienia pracownika to jednak też nie wszystko. W projekcie znajdzie się też prawdopodobnie przymusowy urlop dla niezaszczepionych. Pracodawca mógłby delegować osobę niezaszczepioną (jeśli nie jest ona ozdrowieńcem lub nie posiada negatywnego testu) na obowiązkowy urlop bezpłatny lub na inne stanowisko pracy. Co więcej – pracodawca miałby również zyskać prawo do sprawdzenia, czy zaszczepiony jest kandydat na określone stanowisko. Tym samym weryfikacja szczepień mogłaby następować jeszcze w trakcie rekrutacji do pracy.
Przedsiębiorcy będą mogli obsługiwać tylko zaszczepionych – jeśli będą chcieli uniknąć lockdownu
Jeszcze ciekawsze jest to, co rządzący planują, jeśli chodzi o obostrzenia dla przedsiębiorców. Jak podaje „Rynek Zdrowia”, okazuje się, że firmy będą mogły uniknąć potencjalnego lockdownu, jeśli… zdecydują się obsługiwać wyłącznie osoby zaszczepione. Miałoby to dotyczyć m.in. hoteli, kawiarni czy restauracji.
Aby móc zweryfikować, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy też nie, możliwe byłoby stosowanie aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-zdrowia. Dopuszczalne będzie też weryfikowanie zaświadczeń, na których umieszczony zostanie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Takie dokumenty mogłyby wystawiać osoby wykonujące zawód medyczny. Fotografie miałyby natomiast pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych.
Zmiany, które planuje wprowadzić rząd, śmiało można nazwać radykalnymi – zwłaszcza jeśli chodzi o przymusowy urlop dla niezaszczepionych (na podstawie decyzji pracodawcy) czy obsługę wyłącznie osób zaszczepionych, ozdrowieńców i osób z negatywnym wynikiem testu przez część firm (jeżeli sami przedsiębiorcy wyrażą taką wolę).
Z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów wynika, że nowe przepisy mogłyby wejść w życie w trzecim kwartale 2021 r.