Obecnie obowiązuje regulacje powodują, że za funkcjonowanie Wojsk Obrony Terytorialnej de facto płacą pracodawcy. Znane są też przypadki, gdy wojsko odmawia pracodawcom wypłaty pieniędzy uzależniając odszkodowanie od upływającego terminu zawartego w karcie powołania żołnierza, a tym samym uzyskania przez niego statusu żołnierza rezerwy. Na jakie przywileje może liczyć pracownik-żołnierz WOT?
Początkowo Wojska Obrony Terytorialnej były odbierane wyłącznie w kategoriach dziwnego kaprysu ówczesnego ministra obrony terytorialnej. Formacja, którą prześmiewczo nazywano szwadronami Macierewicza tworzy obecnie obok Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsk Specjalnych jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. W odróżnieniu jednak od wskazanych powyżej służba w WOT łączona może być z normalną pracą.
Co więcej, terytorialsi stanowią coraz liczniejszą grupę pracowników, która wraz z rozwojem formacji wciąż się powiększa. W materiałach promujących tę jednostkę możemy znaleźć informację, że są zadowoleni z faktu, iż potencjalni pracownicy służą również w WOT. Przynależność do WOT opisywana jest jako inwestycja w rozwój osobisty żołnierzy. Formacja umożliwia bowiem realizacje kursów i szkoleń, które mogą być również przydatne w pracy zawodowej. Właśnie stosunek pracy, którego stroną jest pracownik/żołnierz WOT, postaramy się omówić.
Żołnierz WOT – pracownik a pracodawca
Warto podkreślić, że pracodawców obowiązują szczególnie ograniczenia w zakresie dotyczącym pracowników odbywających czynną służbę wojskową (a więc także służbę w WOT). W pierwszej kolejności – zakaz rozwiązania umowy z takim pracownikiem. Okres, w którym pracodawca nie może rozwiązać stosunku pracy trwa od momentu doręczenia pracownikowi karty powołania do służby do momentu jej odbycia. Pracodawca będzie mógł skutecznie zakończyć taki stosunek pracy tylko w drodze postępowania dyscyplinarnego, w którym wykaże winę pracownika, a także w razie upadłości lub likwidacji zakładu pracy.
Ustawodawca przewidział szczególne przywileje dla terytorialsów. Pracownik-żołnierz w dniu powołania do służby czynnej jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny, a okres ten upływa już po tym dniu, wówczas umowa uznana zostanie za umowę o pracę na czas nieokreślony.
Równocześnie, pracodawca może ubiegać się o zwrot wydatków z tytułu zatrudnienia nowego pracownika na zastępstwo pracownika – żołnierza WOT, a także powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi, który jest zatrudniany u tego pracodawcy.
Urlop pracownika-żołnierza WOT
Szkolenia dla żołnierzy wojsk obrony terytorialnej odbywają się zazwyczaj w weekendy, tak by zminimalizować niedogodności związane z nieobecnością pracownika w pracy. Ponadto, w chwili powołania do terytorialnej służby wojskowej, ochotnik odbywa szkolenie, które może być realizowane w formie ciągłego szkolenia. Wówczas pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego. Urlop obowiązuje przez okres trwania szkolenia z zachowaniem wszystkich uprawnień, które wynikają ze stosunku pracy z wyjątkiem wynagrodzenia. Warto podkreślić, że okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze – także urlop.
Wczoraj, 8 listopada 2021 roku żołnierze WOT z trzech województw zostali poinformowani, aby by pozostać w gotowości. Mają być gotowi do natychmiastowego stawiennictwa. Jest to konieczność stawiennictwa przez żołnierzy we wskazanym terminie oraz miejscu. W tym czasie ich pracodawcy mają obowiązek zwolnić pracowników z obowiązku pracy.