Amerykański koncern AT&T zapowiada wyłączenie w przyszłym tygodniu nadajników obsługujących sieć 3G i 2G. Polscy operatorzy również przygotowują się do takiego kroku. Koniec sieci 3G i 2G z punktu widzenia starszych telefonów oznacza konieczność wymiany urządzenia.
Koniec sieci 3G jest nieunikniony także w Polsce. Poszczególni operatorzy powoli zaczynają rezygnować z tej technologii
Rozwój technologiczny nieubłaganie wymusza rezygnację ze starszych rozwiązań. Nie inaczej jest w przypadku kolejnych generacji sieci w telefonii komórkowej. Obecnie w dalszym ciągu przechodzimy ze standardu 4G na 5G. W międzyczasie trwają już badania nad szóstą generacją komunikacji bezprzewodowej. W tej sytuacji nikogo nie powinno dziwić, że koncerny telekomunikacyjne przygotowują powoli koniec sieci 3G i 2G.
Jak podaje Business Insider, amerykański koncern AT&T zamierza wyłączyć nadajniki tych dwóch starszych generacji już w przyszłym tygodniu. Za przykładem tej firmy ruszą kolejne. Do końca roku po sieć 3G i 2G w Stanach Zjednoczonych przestanie funkcjonować. W Polsce sprawy idą nieco wolniej, jednak w dokładnie tym samym kierunku.
Z sieci 3G zamierzają zrezygnować wszyscy liczący się polscy operatorzy: T-Mobile, Orange, Play i Plus. Najbardziej zaawansowane wydają się plany tej pierwszej sieci. T-Mobile zapowiada bowiem, że wygaszanie starej infrastruktury ma się zakończyć już w przyszłym roku. Równocześnie firma zamierza stawiać na rozwój 4G/LTE i 5G. Należy przy tym wspomnieć, że rezygnacja z 3G w przypadku T-Mobile już trwa od wakacji zeszłego roku.
Orange zakłada rezygnację z technologii 3G w ramach swojego planu strategicznego na lata 2021-2024. Play przewiduje, że w przypadku tej sieci koniec 3G nastąpi w ciągu kilku lat. Także ta firma woli stawiać na rozwój technologii 5G. Podobne deklaracje już dwa lata temu składał Cyfrowy Polsat, do którego należy Polkomtel – właściciel Plusa. Wówczas rezygnacja ze starszej generacji sieci telefonii komórkowej miała nastąpić w okolicach roku 2027.
Posiadacze kilkuletnich smartfonów i kart SIM już teraz powinni rozważyć ich wymianę
Warto sobie zadać pytanie: co właściwie koniec sieci 3G oznacza dla użytkowników telefonów komórkowych? Odpowiedź jest bardzo prosta: konieczność wymiany urządzenia. Dotyczy to przede wszystkim telefonów produkowanych do okolic 2017 r. Konieczność wymiany czeka także właścicieli sprzętu, który co prawda obsługuje sieć 4G, jednak nie oferuje możliwości prowadzenia rozmów za pomocą sieci LTE.
T-Mobile informuje swoich użytkowników, że teoretycznie będą wciąż mogli korzystać z jeszcze starszej technologii 2G. Ta jednak nie zapewni im dotychczasowego komfortu użytkowania telefonu. Trzeba także pamiętać, że sieć 2G jest bardzo słabo zabezpieczona. Na tyle, że smartfony wyposażone w system Android 12 mogą ją po prostu wyłączyć.
W niektórych przypadkach telefon może obsługiwać technologię 4G, ale znajdująca się w nim karta SIM już niekoniecznie. Dotyczy to przede wszystkim osób, które od wielu lat nie wymieniały karty. Wówczas wystarczy ją po prostu wymienić u swojego operatora. Posiadacze najnowszych urządzeń najprawdopodobniej zupełnie nie odczują wyłączenia nadajników sieci 3G.
Co istotne: koniec sieci 3G to także problemy z innego rodzaju urządzeniami wykorzystującymi tą technologię. Dość oczywistym przykładem mogą być modemy szerokopasmowe korzystające z tej generacji komunikacji bezprzewodowej. W grę wchodzą jednak także czytniki e-booków, czy domowe systemy alarmowe.