Od 15 lutego podatnicy mogą składać swoje zeznania podatkowe za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Jak można się jednak domyślać, nie obywa się bez licznych błędów. Jakie są najczęstsze błędy w Twój e-PIT i na co warto zwrócić uwagę?
Najczęstsze błędy w Twój e-PIT. Na co powinni uważać podatnicy?
Jak podaje Krajowa Administracja Skarbowa, tylko do środy z fiskusem rozliczyło się już milion podatników – mimo początkowych problemów z działaniem usługi Twój e-PIT. Tym samym wielu Polaków nie czeka i składa e-zeznanie podatkowe jak najszybciej, prawdopodobnie – licząc na szybki zwrot podatku. Urząd skarbowy – o ile wystąpi nadpłata – zwróci ją maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia e-zeznania.
Osoby, które jeszcze nie złożyły zeznania elektronicznie, nie powinny się jednak aż tak mocno spieszyć – specjaliści zwracają uwagę, że łatwo o pomyłkę i wymieniają najczęstsze błędy w Twój e-PIT.
Bankier.pl zwraca na przykład uwagę na to, by podatnicy, którzy mają więcej niż jednego pracodawcę, zweryfikowali, czy wszystkie PIT-11 znajdują się w Twój e-PIT. Może się bowiem zdarzyć, że fiskus nie wprowadził jeszcze deklaracji do systemu. Gdy okaże się, że którejś deklaracji faktycznie brakuje, należy w pierwszej kolejności ustalić, czy deklaracja w ogóle trafiła do US. Jeśli nie – albo np. nie została wprowadzona do Twój e-PIT z jakiegoś powodu – dane z PIT-11 można wprowadzić do usługi ręcznie (o ile pracodawca przesłał nam deklarację). Alternatywą jest wstrzymanie się kilka dni ze złożeniem zeznania w Twój e-PIT.
Najczęstsze błędy w Twój e-PIT: może brakować niektórych ulg
Przed zaakceptowaniem deklaracji w Twój e-PIT i złożeniem e-zeznania warto dodatkowo sprawdzić, czy zostały naliczone wszystkie przysługujące ulgi – i czy zostało to zrobione prawidłowo. Dotyczy to m.in. ulgi prorodzinnej. Może się zdarzyć, że w przypadku osób, które nie rozliczają się z małżonkiem lub gdy dziecko urodziło się w trakcie minionego roku, ulga nie zostanie naliczona w sposób właściwy lub nie zostanie naliczona w ogóle. Warto też mieć na uwadze, że co roku tysiące osób zgłasza tego rodzaju nieprawidłowości – można się zatem spodziewać, że tak będzie i tym razem. Należy również pamiętać, że w deklaracji przygotowanej przez skarbówkę prawdopodobnie nie zostaną uwzględnione także i inne ulgi – fiskus nie wie, jakie ulgi przysługują podatnikom. Mowa m.in. o uldze termomodernizacyjnej, uldze na Internet czy uldze rehabilitacyjnej.
Na co jeszcze podatnicy powinni zwrócić uwagę? Warto np. sprawdzić, czy 1 proc. trafi do wybranej OPP. W przygotowanej deklaracji ustawiona jest ta sama organizacja, co przy rozliczeniu zeszłorocznym. Jeśli zatem ktoś chce zmienić OPP – powinien zrobić to ręcznie.