Ministerstwo Zdrowia przypomina: szczepienia ukraińskich dzieci stają się w Polsce obowiązkowe po trzech miesiącach pobytu w naszym kraju. Wówczas stają się objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych, zgodnie z programem.
Kalendarze szczepień obowiązkowych w Polsce i Ukrainie są dość podobne
Na pierwszy rzut oka Polska i Ukraina podchodzą w bardzo podobny sposób do kwestii szczepień obowiązkowych. Katalog chorób objętych tym obowiązkiem jest niemalże identyczny. Różnicę stanowią szczepienia przeciwko zakażeniami pneumokokami, obowiązkowe w naszym kraju. Wydawać by się więc mogło, że pod tym względem napływ uchodźców z napadniętej przez Rosję Ukrainy nie powinien stanowić wyzwania dla polskiej służby zdrowia. Wystarczy kontynuować szczepienia ukraińskich dzieci, zgodnie z naszym programem.
Właśnie z takiego założenia wychodzi Ministerstwo Zdrowia publikujące komunikat w tej sprawie na rządowym portalu gov.pl. Szczepienia ukraińskich dzieci w Polsce stają się obowiązkowe po trzech miesiącach pobytu na terytorium naszego kraju. Co więcej, dzieci przebywające na terytorium naszego kraju krócej mogą zostać zaszczepione szczepieniami obowiązkowymi dla obywateli RP. Oczywiście, o ile ich rodzice wyrażą takie życzenie.
Warto przy tym wspomnieć, że dzieci urodzone na terytorium RP podlegają obowiązkowym szczepieniom noworodkowym przeciw gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Co więcej: dalsze szczepienia przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych także są dla nich obowiązkowe. To ważne rozróżnienie, ponieważ polskie PSO zakłada następne szczepienia już dwa miesiące po urodzeniu. Pod tym względem nie różni się zresztą od ukraińskiego.
Szczepienia poekspozycyjne również powinny być wykonywane niezwłocznie, zgodnie z decyzją lekarza. Mowa tutaj o ratujących życie pacjenta szczepieniom przeciwko tężcowi i wściekliźnie.
Szczepienia ukraińskich dzieci w Polsce również są w pełni bezpłatne
Zgodnie z informacjami przekazanymi we wtorek przez Ministerstwo Zdrowia, szczepienia ukraińskich dzieci wykonają podmioty prowadzące działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Dokumentacja obejmie kartę uodpornienia, lub elektroniczną kartę szczepień, książeczkę szczepień, oraz dokumentację medyczną pacjenta.
O rozpoczęciu, kontynuacji i uzupełnieniu szczepień danej osoby decyduje lekarz sprawujący opiekę nad dzieckiem. Kalendarz szczepień opracowuje się indywidualnie, zgodnie z potrzebami pacjenta. Obowiązkowe szczepienie ukraińskich dzieci obejmuje także osiemnastolatków, a więc osoby pełnoletnie.
Co ciekawe, jeszcze przed uregulowaniem kwestii szczepień obowiązkowych, polskie Ministerstwo Zdrowia zajęło się szczepieniem cudzoziemców przeciw covid-19. Przypomnijmy: każdy chętny może się się zaszczepić, na takich samych zasadach jak obywatele RP. Brak numeru PESEL nie stanowi tutaj żadnej przeszkody. Skierowanie wystawia się w oparciu o dokumenty posiadane przez uchodźców.
Szczepienia ukraińskich dzieci przeciw koronawirusowi również wykonuje się zgodnie z zalecaniami publikowanymi wcześniej przez Ministerstwo Zdrowia. Preparat mogą przyjąć nawet pięciolatki.
Należy podkreślić, że zarówno szczepienia obowiązkowe, jak i te przeciw covid-19, są w Polsce bezpłatne. W pierwszym przypadku istnieje możliwość wykorzystania innego preparatu, niż ten zakupiony przez Ministerstwo Zdrowia. Wówczas jednak pacjent musi go sobie kupić sam. Komunikat Ministerstwa Zdrowia jest dostępny także w języku ukraińskim.