Szczepienie na Ukrainie szło słabo, więc Polska zaszczepi wszystkich uchodźców

Państwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (301)
Szczepienie na Ukrainie szło słabo, więc Polska zaszczepi wszystkich uchodźców

Pamięta ktoś jeszcze o epidemii Covid-19? Najwyraźniej polskie Ministerstwo Zdrowia, bo zdecydowało się na szczepienie cudzoziemców uciekających przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Informację na ten temat znajdą na rządowym portalu gov.pl, także w języku ukraińskim.

Ministerstwo Zdrowia informuje o tym, w jaki sposób uchodźcy mogą zaszczepić się przeciw Covid-19

Przez rosyjski najazd na Ukrainę i wszystkie wiążące się z nim konsekwencje można by zapomnieć o pandemii koronawirusa. Zwłaszcza, że rosyjskie trolle internetowe i agenci wpływu przerzucili się z walki ze szczepieniami na walkę z NATO i Ukrainą oraz obronę honoru Władimira Putina. Nie oznacza to jednak, że o epidemii zapomniało polskie Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował za pośrednictwem rządowego portalu gov.pl o tym, jak będzie wyglądało szczepienie cudzoziemców.

Zgodnie z opublikowanymi informacjami, nie potrzeba nawet zbyt wielu formalności. Szczepienie cudzoziemców jest dostępne dla wszystkich uchodźców, zagranicznych studentów, doktorantów, dyplomatów, osób z zezwoleniem na pracę w Polsce oraz współmałżonków i dzieci z prawem pobytu w naszym kraju.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w Polsce zaszczepić się mogą nie tylko osoby pełnoletnie, ale także dzieci i młodzież powyżej 5. roku życia. Co szczególnie ważne: brak numeru PESEL nie stanowi przeszkody w procedurze szczepienia. Wystarczy zgłosić się do lekarza.

Potrzebny jednak będzie jakiś dokument potwierdzający tożsamość. Może to być paszport, ale także dowód osobisty, lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. Ministerstwo podpowiada, by w miarę możliwości za każdym razem posługiwać się tym samym dokumentem.

Szczepienie cudzoziemców w Polsce jest całkowicie bezpłatne w przypadku uchodźców

Szczepienie cudzoziemców od strony lekarza wygląda dość podobnie jak szczepienia obywateli polskich. Specjalista powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Po prostu w polu „dane pacjenta” powinien wybrać „inny identyfikator” i wprowadzić dokument tożsamości, którym posługuje się uchodźca.

Po wystawieniu skierowania przez lekarza nie pozostaje nic innego, jak umówić się na samo szczepienie. Można to zrobić za pośrednictwem infolinii dostępnej pod numerem 989. Można tego dokonać także w wybranym punkcie szczepień. Ministerstwo Zdrowia udostępnia interaktywną mapę szczepień. Tą samą, z której korzystaliśmy przez ostatnie miesiące. Niestety, najwyraźniej nie jest jeszcze dostępna w języku ukraińskim.

Należy przy tym podkreślić, że szczepienia przeciwko COVID-19 dla obcokrajowców przebywających w Polsce legalnie wykonywane są bezpłatnie.

Bardzo przy tym cieszy, że polskie władzy pomyślały także o kwestii szczepienia uchodźców przybywających do naszego kraju. Dzięki temu każdy chętny będzie mógł zaszczepić się przeciw Covid-19 którymś z dostępnych w Polsce preparatów. Do tej pory na Ukrainie obiema dawkami zdążyło się zaszczepić raptem nieco ponad 1/3 populacji. Statystyki dla Polski wynoszą 58,4 proc.