Obywatele Ukrainy będą mogli założyć firmę w Polsce. Na takich samych zasadach jak Polacy

Firma Dołącz do dyskusji (20)
Obywatele Ukrainy będą mogli założyć firmę w Polsce. Na takich samych zasadach jak Polacy

Obywatele Ukrainy mogą założyć firmę w Polsce. Dotychczas nie było to możliwe, a dzięki resortowi rozwoju i technologii odpowiednie regulacje znalazły się w specustawie pomocowej. To kolejne ułatwienie dla naszych gości, które umożliwi im samodzielną egzystencję i rozwój przedsiębiorczości.

Obywatele Ukrainy mogą założyć firmę w Polsce

Obywatele Ukrainy mogą założyć firmę w Polsce. Projekt przepisów w tym zakresie przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii i regulacje znalazły się w podpisanej przez Prezydenta RP specustawie pomocowej.

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak tłumaczy, że:

W związku z niezwykle trudną sytuacją obywateli Ukrainy, spowodowaną bezprecedensową agresją wojsk rosyjskich na ich kraj, przygotowaliśmy dla nich specjalne regulacje probiznesowe. Celem wprowadzenia tych rozwiązań jest umożliwienie założenia i ułatwienie obywatelom Ukrainy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, którzy – co ważne – przebywają tu legalnie i mają potwierdzoną tożsamość. To kolejne z serii rozwiązań, które wspierają uchodźców wojennych, czasowo przebywających w Polsce

Jak także podkreśla minister, uprawnienie do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce dotyczy osób przyjeżdżających do Polski w związku z wojną, ale także tych, którzy przybyli do nas wcześniej, a ich pobyt reguluje ustawa o cudzoziemcach (chodzi tutaj o zezwolenie na pobyt czasowy oraz pracę).

Problematykę prowadzenia działalności gospodarczej przez Ukraińców reguluje art. 23 specustawy pomocowej.

Są jednak pewne dodatkowe warunki

Przepis ten określa, że obywatele Ukrainy będący w Polsce legalnie

mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

Ustawodawca zastrzega jednak, że takie uprawnienie istnieje jedynie wtedy, gdy obywatel Ukrainy uzyska numer PESEL. Ponadto gdy pobyt przedsiębiorcy przestanie być legalny, to podlega on wykreśleniu z CEIDG. Wykreślenia dokonuje wówczas minister i ma ono fakt z utratą uprawnień do prowadzenia działalności gospodarczej.

Procedura uzyskania numeru PESEL przez obywateli Ukrainy nie jest trudna. System teleinformatyczny jest już gotowy. Wystarczy więc udać się do dowolnego urzędu gminy, zabierając ze sobą dokument tożsamości, a także złożyć odpowiedni wniosek. Należy także pamiętać o pewnych wymogach ustawowych.

Podejmowanie działalności gospodarczej w Polsce przez osoby z Ukrainy jest niewątpliwie dobrą zmianą. Pozwoli nie tylko na sam rozwój przedsiębiorczości i wzrost liczby firm na rynku. Także przecież znacznie ułatwi życie osobom z Ukrainy. W wielu wypadkach specyfika dotychczasowo wykonywanej pracy – na przykład na rynku IT – opiera się o samozatrudnienie. Ułatwienia tego rodzaju pozwolą na to, by niektórzy specjaliści mogli kontynuować swoją działalność. Nie tylko utrzymując samych siebie, ale i wspierając polską gospodarkę.

Warto pamiętać, że, mimo otwarcia rodzimego rynku gospodarczego dla Ukraińców, w dalszym ciągu trwa tam wojna, a sytuacja naszych gości niezwykle trudna. Ciesząc się z otwarcia dostępu do prowadzenia firmy czy legalnej pracy warto w dalszym ciągu zastanawiać się nad tym, jak można pomóc Ukrainie.