Płaca minimalna w wysokości 50 proc. przeciętnej płacy – na stałe – i możliwa dwukrotna podwyżka płacy minimalnej w 2024 r. Jak się okazuje, rządzący mają bardzo ambitne plany.
Możliwa dwukrotna podwyżka płacy minimalnej również w 2024 r.
Rada Ministrów ma czas do 15 września, by podjąć ostateczną decyzję w sprawie podwyżki płacy minimalnej w 2023 r. Rada Dialogu Społecznego zaproponowała dwukrotną podwyżkę wynagrodzenia minimalnego. Jeśli to właśnie ta propozycja zostanie przyjęta, od stycznia płaca minimalna wzrośnie do 3384 zł brutto, a od lipca 2023 r. – do 3416 zł. To jednak i tak mniej, niż proponowali związkowcy. Jednocześnie należy zaznaczyć, że ostateczna wysokość wynagrodzenia minimalnego ustalona przez rząd nie może być niższa niż ta przyjęta przez Radę Dialogu Społecznego.
Wiceminister rodziny Stanisław Szwed, pytany w Studiu PAP zdradził jednocześnie, że rządzącym zależy na tym, by utrzymać płacę minimalną na poziomie co najmniej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kraju – i mowa tu nie tylko o przyszłym roku, ale i o kolejnych latach. Jak stwierdził,
Utrzymanie tego poziomu jest zgodne ze standardami europejskimi i jesteśmy w czołówce państw europejskich, jeśli chodzi o relacje przeciętnego wynagrodzenia do płacy minimalnej. Oczywiście, jeślibyśmy porównywali płacę minimalną w innych państwach, to ona relatywnie w niektórych państwach jest niższa – w tych dawnych państwach, które później wchodziły do UE (…) ale w wielu państwach jest wyższa. Procentowo mamy dobry poziom – to jest na poziomie 51 proc. przeciętnego wynagrodzenia w tej chwili.
Stanisław Szwed został zapytany również, czy możliwa jest dwukrotna podwyżka płacy minimalnej również w 2024 r. Jak stwierdził, jeżeli inflacja nadal będzie tak wysoka, to takie rozwiązanie jest możliwe. Należy zresztą przypomnieć, że w przypadku wysokiej inflacji konieczność dwukrotnego podniesienia płacy minimalnej wynika wprost z przepisów. Waloryzacja wynagrodzenia minimalnego powinna być dwukrotna, jeśli wskaźnik inflacji przekracza 5 proc. Niewykluczone zatem, że do 2024 r. inflacja faktycznie nie zdąży spaść poniżej tego poziomu.
Z drugiej strony warto też zaznaczyć, że ewentualna dwukrotna podwyżka płacy minimalnej także i w 2024 r. nie musi być – biorąc pod uwagę łączną kwotę – oszałamiająca. Wiele będzie też zależeć od poziomu przeciętnego wynagrodzenia.
Na razie nie wiadomo, jakiej waloryzacji mają spodziewać się emeryci i renciści
O ile pracownicy mogą być pewni dwukrotnej podwyżki płacy minimalnej w 2023 r., to nadal nie wiadomo, jak zmienią się świadczenia emerytów i rencistów. Teoretycznie przedstawiciele rządu wspominają nawet o dwucyfrowej waloryzacji, jednak na ostateczne odczyty należy jeszcze poczekać.