Części przedsiębiorców nie obejmie nowy obowiązek. MF potwierdza

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Części przedsiębiorców nie obejmie nowy obowiązek. MF potwierdza

Większość przedsiębiorców już wie, że od 2024 r. korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe. Nie wszyscy mogą jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że obowiązek e-fakturowania nie obejmie wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą.

Obowiązek e-fakturowania nie dla wszystkich

Przedsiębiorcy już teraz – z własnej woli – mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Większość osób prowadzących działalność gospodarczą nie zdecydowała się jednak na takie rozwiązanie; firmy czekają do momentu, aż e-fakturowanie będzie obowiązkowe. Zgodnie z projektem przepisów, obligatoryjne korzystanie z KSeF ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Obecnie projekt trafił do konsultacji publicznych, a przedsiębiorcy mogą przesyłać swoje uwagi do 23 grudnia 2022 r.

Warto jednak wiedzieć – i potwierdza to również Ministerstwo Finansów – że wbrew pozorom obowiązek e-fakturowania nie obejmie wszystkich osób prowadzących działalność. Korzystanie z KSeF nie będzie obligatoryjne dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie kraju.

Jak tłumaczy resort finansów,

Wystawienie e-faktury przez te podmioty jest fakultatywne. W przypadku podatnika nieposiadającego siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce wystawia on fakturę poza KSeF – bowiem takiej sytuacji nie obejmuje decyzja derogacyjna.

Jednocześnie jak podkreśla MF, nic nie stoi na przeszkodzie, by wymienione podmioty zdecydowały się na fakultatywne korzystanie z KSeF.

Warto również zaznaczyć, że jeżeli nowelizacja zostanie przyjęta w proponowanym kształcie, z obowiązku e-fakturowania zostaną zwolnione również podmioty, które korzystają z procedur szczególnych, wskazanych w dziale XII w rozdziałach 7, 7a i 9 ustawy o VAT. Mowa o procedurze nieunijnej, szczególnej procedurze w zakresie świadczenia międzynarodowego okazjonalnego przewozu osób oraz o szczególnej procedurze ws. sprzedaży na odległość towarów importowanych – ale z wyjątkiem podatników korzystających z procedury zawartej w rozdziale 6 – oni będą musieli wystawiać e-faktury poprzez KSeF).

Jest też planowany drugi etap transformacji

Fakt, że obowiązek e-fakturowania nie obejmie wszystkich przedsiębiorców to oczywiście dobra wiadomość dla tych, którzy nie będą musieli korzystać z KSeF. Warto jednak przy okazji mieć świadomość, że rządzący zaplanowali też drugi etap zmian – i został on przewidziany na 1 stycznia 2025 r. Zgodnie z założeniami nastąpi likwidacja możliwości wystawiania na kasie rejestrującej faktur uproszczonych. To dla przedsiębiorców kolejne utrudnienie. Planowane zmiany pokazują też dobitnie, jak mocny wgląd we wszystkie możliwe transakcje chce mieć państwo. To natomiast budzi wątpliwości przedsiębiorców, którzy nadal nieufnie podchodzą do rządowej reformy.