Osoby, które kupują mieszkanie od dewelopera, często – jeśli chodzi o dokumenty – skupiają się głównie na dokładnym przeanalizowaniu umowy deweloperskiej. I o ile jest to jak najbardziej słuszne, o tyle część osób tylko pobieżnie zapoznaje się z innym ważnym dokumentem. Chodzi o prospekt informacyjny dewelopera, który dostarcza wielu istotnych informacji – i może niekiedy uchronić kupującego przed nietrafioną inwestycją.
Prospekt informacyjny dewelopera. Przestudiuj dokładnie, zanim podpiszesz umowę
Na mocy tzw. ustawy deweloperskiej deweloper jest zobowiązany dostarczyć potencjalnemu nabywcy – jeszcze przed zawarciem umowy deweloperskiej i rezerwacyjnej oraz innych umów – prospekt informacyjny wraz z załącznikami.
Co zawiera prospekt i dlaczego jest tak istotny z perspektywy kupującego? Prospekt składa się z dwóch części – ogólnej i szczegółowej. W pierwszej z nich deweloper jest zobowiązany do umieszczenia takich informacji jak:
- danych identyfikacyjnych i kontaktowych firmy,
- wiadomości dotyczących doświadczenia dewelopera,
- informacji dotyczących inwestycji.
Już sama część ogólna może dostarczyć potencjalnemu nabywcy istotnych informacji. Kupujący może zapoznać się m.in. z ukończonymi przez dewelopera inwestycjami, co z kolei ułatwi mu zdobycie informacji o opiniach wcześniejszych nabywców. Dodatkowo deweloper musi też wskazać, czy prowadzone jest przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne na kwotę powyżej 100 tys. zł (lub czy było prowadzone w przeszłości). Oprócz tego potencjalny nabywca dowie się też więcej m.in. o przewidzianych inwestycjach w promieniu kilometra od nieruchomości, zyska informacje o obiektach położonych w sąsiedztwie inwestycji i mogących wpływać na warunki życia czy zapozna się z opisem inwestycji (dowie się m.in. ile budynków zaplanował deweloper, jakie będą między nimi odległości itp.).
Ponadto w części ogólnej prospektu powinien znaleźć się też harmonogram budowy (wraz z terminem rozpoczęcia i zakończenia prac) czy informacje o pozwoleniu na budowę, ewentualnym obciążeniu hipotecznym oraz informacje o środkach ochrony pieniędzy nabywców. Dodatkowo to właśnie w części ogólnej należy również szukać informacji o ewentualnej waloryzacji ceny – jeśli deweloper wprowadza takie rozwiązanie. Dzięki temu kupujący może oszacować, o ile może wzrosnąć cena nieruchomości po zakończeniu budowy.
Dokładne informacje o nabywanym mieszkaniu
To jednak nie wszystko – nabywca powinien również dokładnie przestudiować część indywidualną prospektu informacyjnego dewelopera. Tam znajdzie informacje o interesującej go nieruchomości. W tej części prospektu musi znaleźć się cena lokalu mieszkalnego/domu, powierzchnia użytkowa (wraz z informacją o układzie pomieszczeń i standardzie wykończenia), a także informacje o istotnych cechach budynku lub domu, w tym:
- liczba kondygnacji,
- liczba mieszkań w budynku,
- liczba miejsc garażowych i postojowych,
- standard wykończenia części wspólnej budynku i terenu wokół niego,
- technologia wykonania,
- informacja o dostępnych mediach.
Ponadto w części indywidualnej prospektu deweloper musi również umieścić informację o terminie, do którego nastąpi przeniesienie własności nieruchomości, dacie wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu mieszkalnego czy dacie ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego.
Tym samym kupujący, dzięki prospektowi, może poznać nie tylko dokładne i szczegółowe informacje dotyczące nabywanego mieszkania/domu, ale też – dowiedzieć się więcej o najbliższym otoczeniu inwestycji, doświadczeniu i kondycji finansowej dewelopera czy ważnych terminach. W załączniku do prospektu deweloper powinien też przesłać umowę deweloperską. Z tego względu prospekt jest bez wątpienia dokumentem, który warto dokładnie przestudiować przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania lub domu od dewelopera.