Jeżeli planujesz zaoszczędzić na kosztach związanych z noclegami podczas wakacji, schroniska PTTK to doskonałe miejsce. Co więcej, jeśli planujesz pobyt na kilka dni, możesz liczyć na korzystniejsze ceny. A te wcale nie są niskie. W wielu miejscowościach turystycznych w Polsce zapłacisz za nocleg więcej niż za granicą.
Ceny w popularnych polskich kurortach wakacyjnych spadają, po raz pierwszy od trzech lat. Niemniej wakacje w Grecji czy Turcji nadal bywają tańsze niż na Mazurach czy nad Bałtykiem. Jak więc zaoszczędzić? Wybrać nocleg o nieco gorszym standardzie albo zapisać się do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK).
Zniżki w schroniskach PTTK
Jeśli dużo podróżujesz, członkostwo w PTTK może być dla ciebie sporym wytchnieniem finansowym. Wówczas za miejsce noclegowe przeważnie nie zapłacisz więcej niż 100 zł w przypadku schroniska górskiego. To dobra kwota, biorąc pod uwagę, że za pobyt w pełnoprawnym hotelu musiałbyś zapłacić nawet co najmniej 2 razy tyle.
Szczególnie uprzywilejowane są osoby odznaczone Złotą Honorową Odznaką PTTK i Złotą Odznaką Zasłużony Pracownik PTTK. Mogą one oczekiwać zniżek w wymiarze 50 proc. Osobom odznaczonym „srebrem” przysługują z kolei zniżki w wysokości 30 proc. Członkowie Honorowi PTTK dostaną nawet 80-procentowy rabat. Podstawowe zniżki są jednak niższe. Wynoszą 20 proc. I dotyczą cen usług noclegowych w schroniskach PTTK i w ogólnodostępnych wypożyczalniach sprzętu turystycznego PTTK.
Czy trzeba rezerwować pobyt? Na pewno to nie zaszkodzi. Jeśli wolimy mieć spokojną głowę, zamiast gorączkowo poszukiwać miejsca, w którym będziemy mogli wypocząć. Z uwagi na atrakcyjniejsze ceny schroniska PTTK są często bardziej oblegane niż typowe hotele. Gdzieniegdzie w razie braku miejsc turysta może przenocować na podłodze, jednak z tego wariantu „odpoczynku” raczej nikt nie chciałby skorzystać. Dlatego zgodnie z dewizą: przezorny zawsze ubezpieczony, lepiej upewnić się, że pusty pokój będzie na nas czekał.
Członkostwo w PTTK
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze to najstarsze w Polsce stowarzyszenie, w którym skupiono turystów i krajoznawców. Powstało w 1950 roku. Członkostwo w PTTK wiąże się z przywilejami, ale i kosztami. Choć patrząc na możliwe profity, nie są one wygórowane. W tym roku składka członkowska wynosi 36, 51 albo 75 zł, w zależności od tego, czy jest to składka normalna czy ulgowa – także młodzieżowa.
Co ważne, legitymacja (karta), którą otrzymasz, będzie uprawniała cię nie tylko do zniżek w schroniskach. Zdarza się, że członkowie PTTK zapłacą mniej również w restauracjach bądź na campingu. To doskonały sposób na oszczędzanie podczas wakacji, szczególnie w obliczu rosnących wydatków.