Pompy ciepła budzą w ostatnim czasie olbrzymie emocje. Pewnie za sprawą wysokich cen – pieniądze zawsze są dla Polaków drażliwym tematem. Obecnie posiadaczy pomp ciepła zelektryzowała informacja o planowanych kontrolach, dotyczących tego źródła ogrzewania. Uspokajamy jednak – kontrole będą, jednak będą dotyczyły producentów, nie zaś osób, które taką pompę ciepła zakupiły.
Media obiegły ostatnio informacje, dotyczące rzekomego wprowadzenia kontroli beneficjentów programu „Czyste Powietrze”. Do sprawy odniósł się wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w serwisie X wyjaśnia, że jeżeli będą kontrole pomp ciepła, to będą one prowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i będą dotyczyły producentów, nie zaś odbiorców pomp ciepła.
Pompy ciepła do kontroli, jednak jeżeli już kupiłeś, jesteś bezpieczny
Sprawie niskiej efektywności niektórych pomp ciepła od pewnego czasu przygląda się UOKiK. To urząd odpowiadający między innymi za ochronę konsumentów ma możliwość dokonania kontroli oferowanych na rynku produktów, co zapewne w związku z licznymi skargami zrobi. Nikt nie mówi jednak o kontrolach odbiorców, którzy otrzymali na ten cel dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Jak podkreślał w serwiesie X Paweł Mirowski:
Kontrole UOKiK są oczywiście poza zakresem działalności NFOSiGW, ale jeśli będą, to będą dotyczyły producentów i importerów, ale absolutnie nie beneficjentów programu „Wymień Kopciucha”, „Czyste Powietrze”.
Do sprawy odniósł się również Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, który stwierdził, że teksty informujące o rzekomych kontrolach pomp ciepła u konsumentów oraz beneficjentów rządowych programów, to kampania medialna, mająca na celu zniechęcenie ludzi do pomp ciepła.
UOKiK weźmie się za dostawców
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływają skargi, dotyczące między innymi wydajności oferowanych konsumentom pomp ciepła. To właśnie UOKiK może przeprowadzić odpowiednie kontrole i podjąć działania, mające na celu ukrócenie niedozwolonych praktyk rynkowych (o ile faktycznie stwierdzi, że do naruszeń doszło).
Nad jakością kupowanych pomp ciepła ma również czuwać regulamin programu „Czyste Powietrze”. Jednak jeżeli pojawią się ograniczenia dotyczące dostępnych w ramach dofinansowania pomp ciepła, będą one dotyczyły nowych naborów, nie zaś dotychczasowych beneficjentów. Zgodnie z rządowymi informacjami, zmiany w programie „Czyste Powietrze”, określające minimalną klasę efektywności urządzeń (która ma zostać podniesiona) oraz uzależniających dofinansowanie od posiadania przez pompę ciepła stosownych certyfikatów, mają wejść w życie w 2024 i 2025 roku.