Wysokie rachunki za prąd przy pompie ciepła mogą być skutkiem popełnionych błędów. Warto ich uniknąć

Codzienne Energetyka Finanse Dołącz do dyskusji
Wysokie rachunki za prąd przy pompie ciepła mogą być skutkiem popełnionych błędów. Warto ich uniknąć

Już od jakiegoś czasu pojawiają się doniesienia o astronomicznych rachunkach za prąd części właścicieli pomp ciepła. Wpływ ma na to kilka czynników; od mniej korzystnego systemu rozliczeń dla właścicieli fotowoltaiki (często w gospodarstwach z pompą ciepła zainstalowana jest też fotowoltaika), po brak oddzielnego limitu zamrożenia cen energii elektrycznej dla osób posiadających pompę ciepła. Przyczyna wysokich rachunków za prąd przy pompie ciepła tkwi jednak często również w błędach przy doborze pompy i jej instalacji. 

Jak obniżyć rachunki za prąd przy pompie ciepła? Warto uniknąć tych błędów

Osoby, które chcą zamontować pompę ciepła powinny mieć przede wszystkim świadomość, jak istotny jest właściwy dobór urządzenia – ale też jakie czynniki wpływają na jej wydajność energetyczną. Jednym z często popełnianych błędów jest brak odpowiedniego przygotowania nieruchomości do montażu pompy. Teoretycznie bowiem pompę można zamontować w większości domów jednorodzinnych, jednak w praktyce starsze budynki powinny zazwyczaj przejść najpierw termomodernizację – tak, by ciepło faktycznie zatrzymywało się w budynku. W innym wypadku wydajność pompy będzie niższa, a koszty ogrzewania – wyższe. Aby upewnić się, czy przed montażem pompy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych prac, warto zrobić audyt energetyczny. Obecnie spora grupa osób planujących montaż pompy ciepła i tak jest zresztą zmuszona do wykonania takiego audytu – jest on bowiem często niezbędny, by otrzymać dofinansowanie.

Innym błędem, który również może przyczynić się do wyższych rachunków za prąd, jest montaż pompy ciepła o niedostosowanej mocy. Jeśli moc zamontowanej pompy ciepła będzie zbyt niska, to nawet jeśli urządzenie będzie pracować na najniższych obrotach, budynek nie zostanie odpowiednio ogrzany. Z kolei jeśli moc pompy będzie zbyt duża w stosunku do metrażu nieruchomości i potrzeb jej gospodarzy, to może to skutkować częstym włączaniem i wyłączaniem sprężarki. To natomiast prowadzi nie tylko do skrócenia żywotności urządzenia, ale również – do wyższego zużycia energii elektrycznej i tym samym wyższych rachunków za prąd.

Błędy zdarzają się nie tylko przy wyborze urządzenia, ale też przy jego instalacji

Na wyższe rachunki za prąd wpływ mogą mieć też błędy popełnione przy instalacji pompy ciepła, takie jak brak wyczyszczenia instalacji hydraulicznej, źle dobrane miejsce instalacji pompy czy błędnie dobrane średnice rur. Zdarza się też, że instalatorzy nieprawidłowo montują jednostkę zewnętrzną.

To wszystko sprawia zatem, że rachunki za prąd mogą być jeszcze wyższe – i właściciele pomp ciepła powinni mieć to na uwadze, zwłaszcza że są to akurat kwestie, na które mają realny wpływ.