Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności zyskują dodatkowe uprawnienia związane ze stosunkiem pracy jak i możliwość dofinansowania działalności gospodarczej. Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wskazuje czego może domagać się osoba z niepełnosprawnością.
Na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności możemy korzystać z dodatkowych uprawnień
W orzeczeniu o niepełnosprawności powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności określa niepełnosprawność albo jej stopień. Ustawa wyróżnia stopień znaczny, umiarkowany i lekki. Dodatkowo zespół może orzecz o potrzebie wsparcia osoby z niepełnosprawnością. W takim przypadku zespół określa też poziom potrzeby takiego wsparcia. Na podstawie wydanego orzeczenia możemy rozpocząć korzystanie z przysługujących nam dodatkowych uprawnień.
Dotacja na otwarcie działalności
Jednym z udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami jest możliwość uzyskania jednorazowego wsparcia finansowego na otwarcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej. Warunkiem jest posiadanie statusu osoby zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotnej albo poszukującej pracy niepozostającej w zatrudnieniu. Wysokość dotacji może sięgać nawet piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Kwota jest uzależniona od długości koniecznego okresu prowadzenia działalności.
Dofinansowanie już prowadzonej działalności
Jeśli osoba z niepełnosprawnością prowadzi już działalność gospodarczą albo gospodarstwo rolne, może ubiegać się o dofinansowanie do wysokości 50% oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie tej działalności. Warunkiem otrzymania wsparcia jest nieskorzystanie z dotacji na otwarcie działalności. Jeśli osoba taka skorzystała z dotacji, aby mogła ubiegać się o dofinansowanie, musi poczekać co najmniej 24 miesiące od dnia otrzymania dotacji.
Dodatkowe uprawnienia dla zatrudnionych
Osoby będące na etacie nie mogą, co do zasady, pracować w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Nadto, osoby z niepełnosprawnością zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia, nie mogą pracować dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Każdej osobie z niepełnosprawnością przysługuje też dodatkowa przerwa w wymiarze piętnastu minut, oprócz tej przysługującej na podstawie Kodeksu pracy. Dodatkowa przerwa także jest wliczania do czasu pracy. Jej celem jest zapewnienie możliwości wykonania gimnastyki usprawniającej lub po prostu wypoczynku. Ponadto, osobie zaliczonej do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy. Możliwe jest także zwolnienie od pracy. w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym lub na czas wykonania badań czy zabiegów.
To tylko część z przysługujących osobom z niepełnosprawnością uprawnień. Cały katalog możliwych form wsparcia zawiera ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dodatkowe uprawnienia wynikają też z przepisów szczególnych. Warto także prześledzić zapisy aktów wewnątrzzakładowych, ponieważ to w nich pracodawcy mogą określić bardziej korzystne warunki zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.