Kancelaria Lex Superior działa na zasadzie copyright trollingu. Czy jeszcze parę lat temu stali po drugiej stronie barykady, zachęcając do ściągania plików?
W dzisiejszych czasach z dóbr internetu korzysta niemal każdy. Jednak wielu użytkowników często nie jest świadomych praw autorskich pobieranych treści. Z tego korzystają firmy działające na zasadzie copyright trollingu. Niejednokrotnie pisaliśmy m.in. o kancelarii Lex Superior, która wyłudza pieniądze, grożąc pozwaniem do sądu za pobieranie plików, w przypadku braku wpłaty ustalonej sumy.
O całej sprawie wypowiadano się wielokrotnie. Także organy ścigania radzą, aby po otrzymaniu ewentualnego pisma wzywającego do zapłaty, zwyczajnie je zignorować. Lex Superior tworzy wezwania, które wyglądają groźnie – zawierają nazwę pobranego pliku, adres IP i dane „pirata”. Jest to jednak zwykłe wyłudzenie.
Na całą sprawę nowe światło rzuciło dochodzenie Dziennika Internautów. Na jaw wychodzi bowiem coraz więcej podejrzeń, jakoby Lex Superior było powiązane z Eller Service. Drugi z wymienionych to właściciel serwisu Pobieraczek.pl, który działał w latach 2009-2010 i również wyłudzał pieniądze, jednak na innej zasadzie.
Pobieraczek, dokładnie odwrotnie niż Lex Superior, zachęcał do ściągania plików. Jednak po 10 dniach płatnej usługi, zaczynał pobierać z kont użytkowników opłaty za korzystanie z serwisu. Wiele osób orientowało się w sytuacji dopiero, gdy straciło przynajmniej kilkaset złotych. Na szczęście cała sprawa skończyła się wygraniem przez internautów pozwu zbiorowego w sądzie.
Jakie poszlaki wskazują na to, że Lex Superior i Eller Service to ta sama firma, stosując w obu przypadkach nie tylko wyłudzenia, ale przeciwstawne zachowania, będące niejako przejawem hipokryzji? Serwis di.com.pl wskazuje m.in. na zbieżność nazwisk Kwiatkowski – choć jest ono popularne, to być może nie przypadkowo za obydwoma serwisami stoją osoby o takim właśnie nazwisku.
Ponadto, istnieje pewna zbieżność adresów IPv6. Prawdopodobnie strony znajdują się na jednym serwerze, co może świadczyć o co najmniej wspólnym działaniu i wzajemnej świadomości istnienia serwisów. Oczywiście, sam Lex Superior zaprzecza jakoby miał cokolwiek wspólnego z Pobieraczkiem, a wymienione dane nie stanowią póki co jednoznacznych dowodów.
Gdyby okazało się, że dwie opisywane firmy są prowadzone przez te same osoby, co może to oznaczać dla poszkodowanych przez nie użytkowników? Najprawdopodobniej ułatwiłoby to przebieg procesu po ewentualnym pozwie zbiorowym wystosowanym przeciwko Lex Superior. Ponadto, kara za ponowne działanie w podobny sposób mogłaby być wyższa. Z pewnością będziemy w dalszym ciągu przyglądać się sprawie.
Problemy z prawem konsumenckim lub prywatnością w sieci, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.