W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej znaczenie ma wszystko, co pozwoli na ograniczenie kosztów, dodatkowy zysk czy uproszczenie i zautomatyzowanie pewnych procesów. Z tego względu znaczenie ma również wybór… konta firmowego. Niekiedy wskazane jest wręcz skorzystanie z usług doradcy, który oceni, jakie konto będzie faktycznie spełniać potrzeby przedsiębiorcy. Jak wybrać konto firmowe i o czym warto przy tym pamiętać?
Jak wybrać konto firmowe? Przedsiębiorca musi zwrócić uwagę na te kwestie
Jeszcze kilka lat temu dla przedsiębiorcy najistotniejsze było to, by konto firmowe było łatwe w obsłudze i nie wymagało ponoszenia opłat za jego prowadzenie. Obecnie nadal jest to ważne, jednak osoby prowadzące działalność zwracają uwagę na znacznie więcej kwestii. Na przykład jeśli chodzi o opłaty, liczy się też to, czy przedsiębiorca zapłaci dodatkowo za wykonywanie przelewów, posiadanie karty, wypłatę z bankomatu czy przelew do ZUS/US; zakładając, że za każdą z tych usług musiałby ponosić dodatkowe koszty, to na koniec miesiąca mogłoby się okazać, że płaci dodatkowe kilkadziesiąt złotych (co najmniej) za absolutnie podstawowe usługi. Co więcej, przedsiębiorca powinien też zweryfikować, czy np. brak opłat za określone usługi to element akcji promocyjnej, czy też właściciel konta firmowego faktycznie nie ponosi dodatkowych opłat.
Na czym jeszcze powinno zależeć przedsiębiorcy, który stoi przed wyborem konta firmowego? Warto na przykład sprawdzić funkcjonalność rachunku i to, czy dla posiadaczy konta firmowego bank przygotował dodatkowe opcje. Na przykład Santander Bank Polska oferuje przedsiębiorcom dopłaty do leasingu na pojazd elektryczny; z kolei przy leasingu na fotowoltaikę przedsiębiorca może m.in. obniżyć rachunki za prąd. To ciekawe rozwiązanie nie tylko dla osób prowadzących dzialalność, którym jednocześnie zależy na obniżeniu kosztów czy finansowych zachętach, ale też dla tych, którym zależy na wprowadzaniu rozwiązań przyjaznych środowisku. Można zresztą przypuszczać, że w kolejnych latach świadomość wielu przedsiębiorców (i konsumentów) dotycząca CSR i zielonej transformacji wzrośnie jeszcze mocniej – co z kolei zaowocuje nowymi, jeszcze ciekawszymi ofertami ze strony banków i innych instytucji.
W kwestii dodatkowych funkcjonalności przedsiębiorcy powinni też zwrócić uwagę np. na możliwość wystawiania faktur (i ewentualnych konsultacji z księgowym albo biurem rachunkowym) czy opcję konsultacji spraw z prawnikiem. Część przedsiębiorców może również zainteresować kwestia terminali płatniczych – niektóre banki proponują swoim klientom bezpłatną dzierżawę terminala np. przez okres dwóch lat (czyli dłużej niż w przypadku oferty Polski Bezgotówkowej).
Porównanie ofert kont firmowych ułatwi narzędzie od Totalmoney.pl – porównywarka nie tylko pokazuje, ile kosztują podstawowe usługi, ale też jakie są największe atuty danej oferty i na co zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi ręcznie wyszukiwać ofert i samodzielnie zbierać najważniejszych informacji.
Dodatkowe korzyści: bonusy nie są najważniejsze, ale czasem mogą przesądzić o wyborze konkretnej oferty
Co jeszcze zwraca uwagę przedsiębiorców? Z pewnością nie bez znaczenia są dodatkowe korzyści, m.in. w postaci bonusów finansowych (choć nie tylko) za spełnienie określonych warunków przy zakładaniu konta. Na przykład nowi klienci Banku Pekao mogą dostać obecnie nawet 2000 zł w ramach promocji Konta Przekorzystnego Biznes. Z kolei Nest Bank oferuje BIZnest Konto; w ramach oferty specjalnej przedsiębiorca może zyskać pakiet korzyści o wartości nawet… 4400 zł (i dodatkowo jeszcze 25 proc. zwrotu za zakupy na stacjach paliw do określonej kwoty). Nie da się zatem ukryć, że choć bonusy przy zakładaniu konta nie są najważniejsze, to jeśli oferty rachunków firmowych są do siebie zbliżone pod innymi względami, z pewnością warto zwrócić na nie uwagę.
Przy wyborze konta firmowego warto niekiedy skorzystać z pomocy doradcy
Jeśli przedsiębiorcy zależy na tym, by konto firmowe było w pełni dopasowane do jego potrzeb, może również skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy, który doskonale orientuje się ofertach banków. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób prowadzących działalność, które nie tylko nie mają czasu, by porównać oferty kont firmowych (co można zrobić choćby ze wspomnianą porównywarką od Totalmoney.pl), ale też nie do końca wiedzą, na czym koncentrować swoją uwagę. Doradca wskaże najważniejsze elementy różnych ofert i zaproponuje konto, które jego zdaniem najlepiej będzie odpowiadać potrzebom biznesowym przedsiębiorcy. Na przykład osobie prowadzącej biznes w sieci nie będzie zależało na koncie firmowym z korzystną ofertą dzierżawy terminala; z kolei dla przedsiębiorcy korzystającego z konta głównie w biegu, na telefonie, ważniejsza będzie funkcjonalna aplikacja mobilna.
Przy wyborze konta firmowego warto zatem najpierw określić własne potrzeby – i następnie albo samodzielnie (np. z pomocą porównywarki) znaleźć najlepszą ofertę, albo zdać się w tym zakresie na pomoc doradcy finansowego.
Artykuł powstał we współpracy z Totalmoney.pl