Wiele osób wciąż marzy o rozpoczęciu kariery w IT – i to mimo tego, że coraz częściej pojawiają się doniesienia o trudnościach, z jakimi obecnie mierzy się ta branża. Być może jest jednak coś, dzięki czemu osoby poszukujące pracy w IT mogą zwiększyć swoje szanse – okazuje się bowiem, że aż 77 proc. rekrutuje lub rozważa rekrutację osób ze specyficznymi umiejętnościami.
Kogo szukają pracodawcy w branży IT? Nie tylko specjalizacja ma znaczenie
Cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja, machine learning, analiza danych – osoby, które specjalizują się w tych dziedzinach, nie powinny mieć w tym momencie problemów ze znalezieniem pracy w branży IT. Warto jednak mieć na uwadze, że istotna jest nie tylko specjalizacja, ale też inne umiejętności – i niektórych z nich poszukuje u kandydatów zdecydowana większość pracodawców. O jakie umiejętności chodzi?
Jak podaje w swoim raporcie ManpowerGroup, aż 77 proc. pracodawców IT na całym świecie aktywnie rekrutuje (lub rozważa rekrutację) kandydatów z tzw. zielonymi umiejętnościami. Czym są jednak zielone kompetencje? To umiejętności, które pozwalają radzić sobie w dobie cyfrowej transformacji, ale przy jednoczesnym uwzględnieniu zielonej transformacji. Za zielone umiejętności uważa się krytyczne myślenie, myślenie koncepcyjne, umiejętność formułowania problemów i ich identyfikacji, inicjowanie działań, zdolność do współpracy, elastyczność, ale też – dobre zrozumienie podstaw ekologii, promowanie przyrody, wspieranie uczciwości czy rozumienie agendy politycznej dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Większość z wymienionych umiejętności znane były wcześniej jako tzw. kompetencje przyszłości; z badań wynika jednak, że to właśnie rozwój tych umiejętności ma być kluczowy z perspektywy zrównoważonego rozwoju.
Dlaczego jednak nacisk na zielone kompetencje jest tak istotny w branży IT? Po pierwsze, nie bez znaczenia jest wartość światowego rynku ekologicznych technologii i zrównoważonego rozwoju. Szacuje się, że z 13,76 miliardów dolarów w 2022 roku urośnie do nawet 60 miliardów już w roku 2030; nic dziwnego zatem, że firmy z branży IT chcą dopasować się do trendów. Z pewnością czeka nas również zmiana wizerunku wielu przedsiębiorstw – właśnie na takie, które wspierają zieloną transformację i aktywnie w niej uczestniczą. Nacisk na zielone kompetencje jest jednak spowodowany również czymś innym.
Jeśli firmy z branży IT chcą łowić najlepsze talenty, muszą położyć większy nacisk na ekologię i zrównoważony rozwój
Nie jest raczej zaskoczeniem fakt, że dla młodszych pracowników kwestie ekologii, zrównoważonego rozwoju i działań pracodawcy w tym temacie są istotne. Ze wspomnianego raportu ManpowerGroup wynika, że aż 62 proc. pracowników twierdzi, że weryfikuje reputację potencjalnego pracodawcy, jeśli chodzi o działania podejmowane w ramach ochrony środowiska. Im młodszy pracownik, tym wyższa jest ta wartość; tym samym, jeśli branża nie chce odciąć się od młodych talentów, będzie zmuszona do zmiany swojego wizerunku i podejmowanych działań.