Kondycja branży fitness jest coraz gorsza. Jednym z powodów jest niechęć Polaków do aktywności fizycznej

Biznes Zdrowie Dołącz do dyskusji
Kondycja branży fitness jest coraz gorsza. Jednym z powodów jest niechęć Polaków do aktywności fizycznej

Z ostatnio opublikowanych przez BIG InfoMonitor danych wynika, że kondycja polskiej branży fitness nie jest najlepsza. Jej zła sytuacja uwidoczniła się najbardziej podczas pandemii COVID-19, jednak do tej pory na horyzoncie nie widać żadnej poprawy kondycji klubów i siłowni. Jednym z największych problemów tego sektora w Polsce są nie tylko rosnące koszty prowadzenia działalności, ale także wielomilionowe zadłużenie.

Zadłużenie branży fitness w Polsce sięga prawie 88 mln złotych

Eksperci BIG InfoMonitor wskazują na kilka czynników, które doprowadziły do obecnego stanu branży w Polsce. Jednym z nich był brak wystarczającego wsparcia firm w okresie pandemii COVID-19, a także wpływ wysokich kosztów najmu na rentowność działalności gospodarczych. Nie bez znaczenia jest również proces digitalizacji i profesjonalizacja usług, a także wstrzemięźliwość finansowa klientów w dobie wysokiej inflacji.

Z raportu wynika, że w najgorszej sytuacji są polskie siłownie. Ich największym problemem jest zadłużenie, wynoszące 48 mln zł, co stanowi aż 170 proc. wzrost długu w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r. Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie będziemy świadkami zmiany charakterystyki sektora fitness w Polsce. Na znaczeniu będą zyskiwać coraz więksi, międzynarodowi gracze, którzy będą wywierali presję na mniejsze kluby fitness czy siłownie. Mniejsze punkty już teraz są zmuszane do działania pod szyldem większych sieci, co w wielu wypadkach jest dużo bardziej bezpiecznym modelem funkcjonowania. O wyzwaniach branży fitness mówił w raporcie dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor:

Siłownie podążające za coraz bardziej wymagającym konsumentem, a które chcą liczyć się na swoim rynku, już teraz podnoszą również inne koszty, m.in. na zwiększenie zatrudnienia w oparciu o wysoce wykwalifikowanych i certyfikowanych trenerów czy rozwój usług dodanych w zakresie oferty wellness oraz mindfulness.

Prawie połowa Polaków nie uprawia żadnej aktywności fizycznej, co również nie poprawia sytuacji branży fitness

Z badania przeprowadzonego w 2022 r. przez Eurobarometr wynika, że tylko 2 proc. Polaków regularnie podejmuje aktywność fizyczną. To oznacza, że Polska znajduje się pod tym względem na końcu stawki w Europie – tylko Portugalczycy i Grecy rzadziej od nas uprawiają sport w sposób amatorski. Najczęściej podawanym przez ankietowanych powodem takiego stanu rzeczy był brak czasu. Aż 46 proc. ankietowanych wskazało, że nie dysponuje jego wystarczającą ilością, aby regularnie uprawiać jakąkolwiek aktywność. Z kolei 23 proc. ankietowanych nie miało wystarczającej motywacji do uprawiania regularnych ćwiczeń.