Polacy jak Niemcy. W ostatnim badaniu więcej osób wskazało chęć najmu niż zakupu mieszkania

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Polacy jak Niemcy. W ostatnim badaniu więcej osób wskazało chęć najmu niż zakupu mieszkania

Na tle europejskich nacji Polacy od lat wyróżniali się wysokim odsetkiem mieszkań, posiadanych na własność. Inne podejście mieli np. Niemcy, którzy często nie mieli problemu z wynajmowaniem przez całe życie. Coś się zmienia? Najnowszy raport GetHome może sugerować, że tak.

Portal GetHome zapytał swoich użytkowników, czy w dłuższej perspektywie chcą wynajmować, czy jednak kupić własne cztery kąty. Co ciekawe, 46 proc. odpowiedziało, że nastawia się na najem. Tymczasem 37 proc. nastawia się na zakup.

To spore zaskoczenie. Zakup mieszkania długo był traktowany jako kluczowy cel w życiu – czy też coś w rodzaju wejścia w dorosłość. Np. Niemcy w dużych miastach tymczasem nie mają problemu z wynajmowaniem przez całe życie. Pięćdziesięcioletni mieszkaniec Berlina czy Hamburga w wynajmowanym lokum nikogo nie dziwi. Czyżbyśmy szli tą samą drogą?

Mieszkanie na własność nie takie wygodne?

Można oczywiście powiedzieć, że to tylko jedno badanie – i to zrobione na grupie użytkowników konkretnego portalu. Ale wyniki i motywacje są niezwykle ciekawe. Co niespecjalnie zaskakuje, w grupie preferującej najem aż co druga osoba przyznała, że na zakup mieszkania po prostu jej nie stać. Więc w sumie to „preferowanie” można wrzucić w cudzysłów. Ale – paradoksalnie – to też znaczy, że zbliżamy się do zachodnich standardów. W europejskich miastach ceny nieruchomości stały się po prostu tak kosmicznie drogie, że najem jest nierzadko jedyną opcją dla kasy średniej.

Nie brakuje natomiast w Polsce zadeklarowanych zwolenników najmu. 17 proc. przyznaje, że wyżej sobie ceni elastyczność, co wymusza współczesny rynek pracy. Natomiast 8 proc. zwolenników najmu woli zainwestować pieniądze w swój biznes niż wydać je na zakup mieszkania. Wśród zalet najmu – całkiem przytomnie – użytkownicy portalu wskazują, że pozwala on zamieszkać w lepszej lokalizacji lub też w budynku o wyższej jakości.

Kupić czy wynajmować? Odpowiedzi są coraz bardziej zróżnicowane

Własne m już nie świadczy o statusie?

Coś innego jeszcze zwraca uwagę. Autorzy badania zwracają uwagę, że tylko 2 proc. badanych jako powód zakupu mieszkania podało chęć podniesienia swojego statusu społecznego. „Jeszcze kilkanaście lat temu odsetek takich wskazań byłby prawdopodobnie dużo wyższy, bo w Polsce panowało przekonanie, że własność jest synonimem sukcesu” – konkludują. To więc zmiana zdecydowanie na lepsze – widać, że do nieruchomości mamy po prostu coraz bardziej pragmatyczne podejście.


Oto badanie dot. wad i zalet najmu mieszkań