W środowy poranek odbyła się konferencja prasowa z udziałem szefowej resortu edukacji Barbary Nowackiej, oraz szefowej resortu zdrowia Izabeli Leszczyny. Ogłoszono na niej rozpoczęcie programu szczepień przeciwko wirusowi HPV w szkołach podstawowych.
Program szczepień przeciw HPV
W trakcie konferencji ogłoszono rozpoczęcie programu szczepień przeciwko wirusowi HPV. Szczepienia są zalecane, ale mają być całkowicie dobrowolne i możliwe do wykonania bez skierowania.
https://twitter.com/MEN_GOVPL/status/1831243369294520466
Program szczepień co prawda już funkcjonuje, ale dopiero teraz rządzący chcą, aby szczepienia mogły być wykonywane na terenie szkół. Minister Barbara Nowacka przekonuje:
Program szczepień przeciw HPV już działa, ale teraz za zgodą rodziców dzieci będą mogły zostać zaszczepione w bezpiecznych warunkach szkolnych. Program finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia i wspierany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. To ważna inicjatywa edukacyjna, która pokazuje, jak istotna jest profilaktyka i jak szczepienia mogą uratować życie
Program szczepień jest skierowany do chłopców i dziewczynek w wieku od 9 do 14 lat, ale minister Izabela Leszczyna nie wyklucza dalszego rozszerzania programu:
Teraz można szczepić dziewczynki i chłopców po ukończeniu 9 roku życia a do ukończenia 14 r.ż., ale będziemy chcieli ten program dalej rozszerzać. Szczepienie jest dobrowolne i bezpłatne, ale ostateczna decyzja należy do rodziców.
Czym jest wirus HPV?
Wirus HPV to wirus brodawczaka ludzkiego. W zależności od regionu geograficznego, szanse na zakażenie się z tym wirusem wynoszą od kilku do nawet kilkudziesięciu procent w ciągu życia. W większości przypadków, układ odpornościowy eliminuje wirusa, jednak nawet w kilkunastu procentach przypadków może dojść do rozwoju chorób narządów.
Jak informuje portal pacjent.gov.pl, najbardziej znaną z nich jest rak szyjki macicy, który związany jest z niemal 100 proc. przypadków zakażeń. Rozwój nowotworu może trwać nawet kilkanaście lat.
HPV jest także odpowiedzialny od 64 do 100 proc. stanów przedrakowych i nowotworów pochwy, 90% nowotworów odbytu, 30% nowotworów prącia, czy od 15 do 30 proc. nowotworów sromu. Wirus może także wywoływać zachorowania związane z nowotworami głowy i szyi.
W samej Polsce ponad 3 tys. zachorowań na nowotwory ma być związanych z wirusem HPV.
HPV na świecie
Według danych z maja 2023 roku, 125 krajów na całym świecie prowadzi programy szczepień przeciwko wirusowi HPV. Pierwszym krajem, który zdecydował się na uruchomienie takiego programu była Australia – w 2007 roku objęto nim dziewczynki, a sześć lat później także chłopców. Szacuje się, że do 2028 roku Australia może na dobre rozwiązać problem nowotworu szyjki macicy.
W Europie pierwsza była Wielka Brytania – program wprowadzono w 2008 roku. Wśród dziewcząt w wieku 12-13 lat, zapadalność na raka szyjki macicy spadła o prawie 85%. W grupie 14-16 lat o 73,2%, a w grupie 16-18 lat o 44,8%.
Szczepienia przeciwko HPV wspiera wiele międzynarodowych i polskich instytucji, takich jak: Światowa Organizacja Zdrowia, Parlament Europejski, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, czy Polskie Towarzystwo Pediatryczne.