Przełom na rynku najmu. Jest lepiej niż przed wybuchem wojny w Ukrainie

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Przełom na rynku najmu. Jest lepiej niż przed wybuchem wojny w Ukrainie

Sytuacja na rynku najmu – z perspektywy najemców – pogorszyła się już jakiś czas temu. Przyczyn było kilka; z pewnością nie pomógł Bezpieczny Kredyt, który sprawił, że wiele mieszkań trafiło na sprzedaż zamiast na wynajem (choć trzeba jednocześnie pamiętać, że ten sam mechanizm sprawił, że część najemców stała się właścicielami mieszkań). Jedną z istotniejszych przyczyn rosnących stawek był z pewnością wybuch wojny w Ukrainie. Okazuje się jednak, że obecna sytuacja jest już znacznie lepsza – z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że młodym osobom znacznie łatwiej dziś wynająć mieszkanie niż przed 24 II 2022 r.

Przełom na rynku najmu. Wreszcie trochę łatwiej wynająć mieszkanie

Jak wynika z danych zebranych przez Expander i Rentier.io, mamy do czynienia z prawdziwym przełomem na rynku najmu – młodym osobom jest dziś łatwiej wynająć mieszkanie niż przed wojną w Ukrainie. W III kwartale para zarabiająca dwukrotność minimalnego wynagrodzenia wyda średnio na wynajem kawalerki o powierzchni 30 mkw. ok. 30 proc. dochodów (co oczywiście i tak stanowi ogromną część zarobków, biorąc pod uwagę fakt, że mowa o kawalerce). Trzy lata temu byłoby to jednak 35 proc. dochodów – i to mimo tego, że stawki najmu były wtedy nominalnie niższe. Warto oczywiście podkreślić, że mowa o średniej; w niektórych miastach wynajem mieszkania 30 mkw. przy dwukrotności minimalnej pensji będzie pochłaniać nawet 42 proc. zarobków (w przypadku Warszawy), w innych – 28 proc. (Katowice), 27 proc. (Łódź), 24 proc. (Toruń) czy jedynie 21 proc. (Częstochowa). Rozbieżności są zatem spore.

Koszty najmu w III kwartale 2024 r. wyższe w porównaniu do poprzedniego roku. Ale sytuacja nadal jest względnie stabilna

Jak natomiast wypadają koszty najmu mieszkania w III kwartale 2024 r. w porównaniu do analogicznego okresu 2023 r.? Jeśli chodzi o średni koszt najmu małego mieszkania (o powierzchni 30 mkw.) był on wyższy średnio o 3,9 proc. niż przed rokiem; w przypadku średniego mieszkania wzrost ten wynosił 4,5 proc. (mowa o mieszkaniu o powierzchni 50 mkw.), natomiast w przypadku dużego lokalu (o powierzchni 70 mkw.) wzrost stawek najmu wyniósł 6,2 proc. r/r. Okazuje się zatem, że wzrosty faktycznie odnotowano – ale raczej stosunkowo niewielkie, zwłaszcza jeśli chodzi o mniejsze mieszkania. Warto przy tym zaznaczyć, że jednocześnie wzrosły też przeciętne wynagrodzenia – z danych GUS wynika, że średnia pensja we wrześniu 2024 r. była o 10,3 proc. wyższa niż przed rokiem. O 19 proc. wzrosła natomiast płaca minimalna – dlatego też dostępność mieszkań poprawiła się, podobnie jak ogólna sytuacja najemców.