Wraz z nowym rokiem w Polsce wzrosła i pensja minimalna, i minimalna stawka godzinowa. Czuć zresztą optymizm, jeśli chodzi o polski rynek pracy – zarówno w wypowiedziach polityków, jak i szarych obywateli. Ten optymizm jednak znika, jeśli popatrzy się na twarde liczy. Na przykład jeśli porówna się zarobki Polska a Niemcy, to okaże się, że nasi zachodni sąsiedzi zarabiają trzy razy lepiej.
Stawka godzinowa, podobnie jak pensja minimalna, wzrosły na początku 2018 roku. Pensja minimalna to od ten pory 2100 złotych brutto, a stawka godzinowa – 13,70. To wzrost odpowiednio o 100 złotych i 70 groszy względem 2017 roku. To teraz porównajmy zarobki Polska a Niemcy. I przestaje być różowo.
Możemy się cieszyć, że godzina naszej pracy jest już warta minimum 13,70 złotych. W Niemczech jednak od nowego roku też podniesiono stawkę godzinową – i teraz wynosi ona 36 złotych. To i tak nie tak dużo, jeśli się weźmie pod uwagę inne kraje zachodniej Europy. W Irlandii, Francji czy Holandii ta stawka oscyluje się w okolicach 40 złotych, a Wielkiej Brytanii wynosi około 41 złotych.
Zarobki Polska a Niemcy – czy takie porównania mają sens?
Podane wyliczenia stawek godzinowych w przeliczeniu na złotówki pochodzą z „Super Expressu”. Dziennik dorzucił do tekstu jeszcze komentarze ekonomistów. Co niezbyt zaskakujące, zauważyli oni na przykład, że nie tylko my się bogacimy, ale zachód też – i choć w kieszeniach mamy coraz więcej, to wcale nie znaczy, że dystans do zamożnych krajów znika.
Ale można się zastanawiać czy w ogóle takie porównania mają sens. Bo choć w Niemczech minimalna stawka godzinowa to 36 złotych, to dotyczy ona tylko najmniej wykwalifikowanych pracowników. W niektórych zawodach praca za zachodnią granicą jest warta przynajmniej 60 złotych za godzinę.
No ale stawki, stawkami – a jak wiadomo, nigdy nie mówią one całej prawdy. W Polsce życie ciągle jest tańsze niż na zachodzie. Różne są też rozwiązania – w Niemczech na przykład ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe i pracownik zwykle odprowadza dużą jego część z własnej kieszeni. Oczywiście jakby nie patrzeć na zarobki Polska a Niemcy – wypadają one na korzyść naszych sąsiadów.
Czy możemy zarabiać tyle, ile Niemcy?
Możemy więc liczyć, brać pod uwagę różne czynniki, koszty i tak dalej. Zawsze jednak wyjdzie, że jesteśmy przynajmniej trzy razy biedniejsi od Niemców. Prędko tego dystansu nie zmniejszymy – w końcu z dnia na dzień nie zbudujemy takich koncernów, jak VW, BMW czy Mercedes. Ale przecież trzy razy większa stawka nie obowiązuje tylko w regionach, w których są tak znane korporacje. Również mieszkańcy terenów byłego NRD – a tam często nie ma żadnego poważnego biznesu – zarabiają kilka razy lepiej niż Polacy. Czy pracują aż tak wydajniej i lepiej, niż mieszkańcy Polski? Można mieć wątpliwości. Tym bardziej, że w byłych Niemczech Wschodnich przez te wszystkie lata właściwie nie powstała żadna naprawdę duża firma, która byłaby rozpoznawalna. Zresztą, jest ktoś w stanie wymienić jakąś dużą korporację z byłej NRD? No właśnie. A teraz spróbujmy wymienić polskie sukcesy ostatnich 25 lat… No właśnie, jest ich mnóstwo.
Być może to więc wcale nie jest kwestia wielkości gospodarki, a po prostu doceniania pracowników. Aby więc zarabiać więcej i chociaż móc się równać z Niemcami, musimy przekonać naszych szefów, że nasza praca jest więcej warta. Cóż, łatwe to nie będzie.