Niemal rok bez Bezpiecznego Kredytu zaowocował zmianą na rynku nieruchomości – ceny wyraźnie się ustabilizowały, a niektórzy sprzedający musieli nawet urealnić swoje oferty. Z danych NBP wynika wprawdzie, że wciąż mamy do czynienia ze wzrostami, ale należy podkreślić, że są to dane za czerwiec-sierpień – a już w nich widać, że dynamika wzrostów cen zaczęła mocno hamować. Analitycy coraz częściej przewidują spadek cen w kolejnych miesiącach, a tego samego zdania jest nawet spora grupa deweloperów.
Deweloperzy przewidują obniżki cen nieruchomości
Z najnowszego badania Indeksu Nastroju Deweloperów (IND) przeprowadzonego przez portal Tabelaofert.pl wynika, że przybywa deweloperów, którzy widzą przestrzeń do obniżki cen nieruchomości. Odsetek firm deweloperskich podzielających ten pogląd stale przybywa; obecnie (dane za październik) już niemal co czwarty deweloper jest zdania, że nastąpią spadki cen nieruchomości. Jeszcze we wrześniu odsetek firm przewidujących spadki wynosił 18,3 proc.; z kolei w sierpniu – już tylko 9,9 proc. Zmienia się jednocześnie odsetek deweloperów przewidujących wzrosty cen mieszkań. W październiku wzrosty przewidywało zaledwie 3,3 proc. firm deweloperskich; zaledwie miesiąc wcześniej było to 14,3 proc. firm.
Zmianę nastroju deweloperów widać jeszcze lepiej, gdy porówna się dane z października z tymi z początku roku. Na przykład w kwietniu aż 44,7 proc. deweloperów biorących udział w badaniu twierdziło, że następne miesiące przyniosą kolejne wzrosty cen; spadek wieszczyło wtedy zaledwie 1,1 proc. firm. Tym samym widać dobrze, że sytuacja na rynku się zmieniła – najprawdopodobniej nie tylko pod wpływem braku Bezpiecznego Kredytu i niepewnego losu Kredytu na start, ale też rosnącej podaży nieruchomości.
Większość deweloperów wskazuje na stabilizację sytuacji na rynku
Jak wskazuje na łamach tabelaofert.pl Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca REDNET 24,
W ciągu najbliższych miesięcy raczej nie wydarzy się nic, co może wpłynąć na wyniki sprzedażowe zarówno in plus, jak również in minus. Nowy program wspierający zakup mieszkania z pewnością nie zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, brak również perspektyw na skokowe obniżki stóp procentowych i skokowy wzrost wynagrodzeń, które mogłyby doprowadzić do znacznej poprawy zdolności kredytowej.
Warto podkreślić, że jeśli chodzi o tempo sprzedaży, zdecydowana większość firm – bo aż 64,2 proc. – jest zdania, że w kolejnych miesiącach niewiele się zmieni. Tylko 15,8 proc. prognozuje spadek sprzedaży, natomiast 19,2 proc. – jej wzrost. Można zatem podejrzewać, że deweloperzy są wprawdzie nieco bardziej pesymistyczni niż wcześniej i coraz więcej firm liczy się z koniecznością obniżek cen, jednak w praktyce na razie deweloperzy zachowują spokój – najprawdopodobniej czekając na kolejne ruchy rządu.