Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej – i raczej nikt nie spodziewa się w tym momencie obniżki stóp procentowy. Jednocześnie po raz pierwszy od jakiegoś czasu, w prognozach dotyczących tego, kiedy RPP mogłaby podjąć decyzję o cięciu stóp, pojawił się konkretny miesiąc. Dla kredytobiorców to jednak tylko częściowo dobra wiadomość.
Obniżka stóp procentowych w maju 2025 r. To obecnie całkiem prawdopodobny scenariusz
Już od jakiegoś czasu kolejne posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem – wszystko ze względu na fakt, że nikt nie spodziewa się w tym momencie decyzji o obniżce stóp. Wielokrotnie analitycy (ale i sami członkowie RPP) sygnalizowali, że pierwsza obniżka stóp mogłaby mieć miejsce nie wcześniej niż na przełomie I i II kwartału roku lub – co nawet bardziej prawdopodobne – II i III kwartału. Część ekspertów podchodzi zresztą do kwestii obniżek stóp procentowych z większym pesymizmem; mowa choćby o przewidywaniach analityków Banku Pekao, którzy dopuszczają scenariusz cięcia stóp przez RPP dopiero w 2026 r.
Nic zatem dziwnego, że rozpoczynające się dziś dwudniowe posiedzenie RPP nie wzbudza zbyt dużych emocji. Znacznie bardziej interesująca jest wypowiedź ekonomistki PKO BP Urszuli Kryńskiej:
Inflacja osiągnie swój szczyt dopiero pod koniec I kwartału i zacznie spadać. W marcu pojawi się też nowa projekcja inflacji, która pokaże ten spadek. Jednak według nas, w marcu nie będzie decyzji o obniżce. Pierwszej obniżki spodziewamy się dopiero w maju, a łącznie w całym 2025 r. stopy spadną o 100 pkt. bazowych, co oznacza, że będą łącznie cztery obniżki
Tym samym analitycy PKO BP najwidoczniej spodziewają się pierwszej obniżki stóp procentowych dopiero za kilka miesięcy – tuż przed połową roku. Zakładają też już, o ile łącznie mogłaby spaść stopa procentowa; jeśli tak się stanie, stopa referencyjna mogłaby na koniec roku wynieść 4,75 proc. To natomiast z pewnością przełożyłoby się na spadek WIBOR-u, a co za tym idzie – rat kredytów.
Cel inflacyjny bliżej dzięki decyzji rządu?
Jak twierdzi ekonomistka, decyzja rządu o utrzymaniu mrożenia cen energii przez 9 miesięcy 2025 r. zwiększa szansę na pierwszą obniżkę stóp procentowych już w maju – w innym wypadku sytuacja mogłaby być znacznie bardziej skomplikowana. Zamrożenie cen ma bowiem pomóc w stabilizacji wskaźnika inflacji.
Nie należy jednak zapominać, że są to tylko prognozy – ostatecznie RPP może podjąć decyzję o pierwszej obniżce stóp dopiero w drugiej połowie roku. Niewykluczony jest też scenariusz cięcia stóp już w maju, ale jedynie o symboliczne 25 pb. To z kolei nie wpłynęłoby zbyt mocno na sytuację kredytobiorców w pierwszej połowie 2025 r.