Od dawna wiemy o tym, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Co więcej, to oznacza, że średni wiek kobiet na emeryturze także będzie się zwiększał. Niestety stwarza to problem z ich niskimi emeryturami, który będzie tylko się pogłębiał. Zwrócili na to uwagę eksperci mBanku, którzy sierpniu tego roku zainaugurowali kampanię „Kobiety żyją dłużej… również na emeryturze”, która ma zwiększyć świadomość pań o konieczności oszczędzania, po to, aby ich świadczenie emerytalne było wyższe.
Wciąż za mało kobiet mysi o tym, jak zwiększyć swoje świadczenie emerytalne
Z wyliczeń wynika, że w 2050 roku emerytura kobiet będzie wynosiła tylko jedną czwartą ich dotychczasowych zarobków. Niższy wiek emerytalny, a także znaczna różnica w długości życia pomiędzy kobietami i mężczyznami sprawia, że panie już teraz muszą w dużo większym stopniu zająć się odkładaniem pieniędzy na emeryturę.
O podejściu kobiet do oszczędzania na emeryturze mówiła Magda Sadowska-Kaczmarczyk, ekspertka mBanku ds. inwestycji:
Zapytaliśmy, czy Polacy myślą już o emeryturze. Choć aż trzy na cztery osoby potwierdzą, że im się to zdarza, to tylko co trzecia deklaruje konkretne działania. Na tym podobieństwa między mężczyznami i kobietami się kończą. Na rachunkach IKE lub IKZE oszczędza co czwarty mężczyzna, ale tylko 13 proc. kobiet. Z kolei inwestowanie na rynkach finansowych deklaruje 17 proc. panów i tylko 6 proc. pań.
Niestety, kobiety w dużej nie interesują się zdobywaniem dodatkowej wiedzy o oszczędzaniu pieniędzy na emeryturze, często argumentując to tym, że mają ważniejsze sprawy na głowie w życiu codziennym.
Niższe świadczenia emerytalne kobiet skłaniają je także do dłuższego wykonywania pracy zawodowej
Niskie kobiece świadczenia emerytalne mają jednak jeden plus dla polskiego rynku pracy. Potwierdza to badanie OLX, z którego wynika, że kobiety są częściej od mężczyzn aktywne zawodowo w okresie ochronnym, a także w wieku emerytalnym. Powodem takiego stanu rzeczy jest także wyższy wiek emerytalny mężczyzn, którzy po jego osiągnięciu rzadziej wykazują chęć kontynuowania pracy zawodowej.
Podejmowanie pracy zawodowej na emeryturze przez kobiety jest ułatwione także z innych powodów. Duża część z nich podejmuje się pracy w miejscach, gdzie możliwe jest wykonywanie obowiązków zawodowych w elastycznych godzinach pracy. Praca na emeryturze jest także podyktowana często kwestiami psychologicznymi – chęcią utrzymania kontaktów społecznych, a także koniecznością nadania celowości swojemu życiu, co często staje się możliwe poprzez kontynuowanie pracy zawodowej.