Kobiety karmiące piersią mają zagwarantowane prawo do wydłużonych przerw w pracy. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy każdej pracownicy karmiącej jedno dziecko przysługują dwie 30-minutowe przerwy. W przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka przerwy wydłużają się do 45 minut każda. Przerwy są wliczane do czasu pracy.
Przerwa na karmienie piersią to ważne uprawnienie kobiet pracujących, które zapewnia im możliwość pogodzenia obowiązków zawodowych z opieką nad potomstwem. Pracodawca nie ma prawa ingerować w decyzję pracownicy dotyczącą korzystania z tych przerw ani żądać dodatkowych dokumentów. To prawo przysługuje do momentu faktycznego zakończenia karmienia, niezależnie od wieku dziecka. Jego nieprzestrzeganie przez pracodawcę może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi.
Pracownica ma możliwość łączenia przerw na karmienie dziecka
Może albo rozpocząć pracę godzinę (lub półtorej godziny) później, albo zakończyć ją odpowiednio wcześniej. Decyzja w tej sprawie zależy wyłącznie od jej wniosku. Obowiązkiem pracodawcy jest go uwzględnić.
Alternatywnie, przerwy mogą być wykorzystywane w trakcie dnia pracy. I umożliwić kobiecie wyjście z zakładu w celu nakarmienia dziecka, a następnie powrót na stanowisko.
Pracodawca nie może żądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego
Przerwa na karmienie piersią jest prawem kobiety i pracodawca nie może wymagać od niej przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia. Wystarczy samo oświadczenie pracownicy. Wprowadzenie w regulaminie pracy wymogu dostarczania zaświadczenia byłoby niezgodne z przepisami Kodeksu pracy i w związku z tym stanowiłoby naruszenie praw pracowniczych.
Pracodawca, który odmawia przyznania przerw na karmienie piersią, naraża się na poważne konsekwencje prawne. Przepisy przewidują w takich przypadkach możliwość nałożenia grzywny w wysokości do 30 tys. zł. Kobiety, którym odmówiono tego prawa, oczywiście mogą dochodzić swoich roszczeń.
Prawo do dodatkowych przerw w pracy nie jest zresztą jedynym przywilejem prawnym dla kobiety związanym z macierzyństwem. Już kobieta w ciąży jest prawnie chroniona przed zwolnieniem przez cały okres ciąży aż do zakończenia urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego.
Czy prawo do przerw jest ograniczone wiekiem dziecka?
Przepisy nie określają górnej granicy wieku dziecka, do którego przysługują przerwy na karmienie. Można więc przyjąć, że to uprawnienie obowiązuje tak długo, jak długo kobieta rzeczywiście karmi piersią.
Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia oraz dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.