Ożywienie na rynku najmu. Wbrew pozorom najemcy mogą jednak świętować

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Ożywienie na rynku najmu. Wbrew pozorom najemcy mogą jednak świętować

Jeszcze niedawno na rynku najmu panowała stagnacja – liczba ofert mieszkań na wynajem utrzymywała się na względnie podobnym poziomie, podobnie zresztą jak stawka najmu. Wiosna jednak przyniosła reaktywację rynku – z danych wynika, że nie tylko przybywa ofert, ale też zwiększa się zainteresowanie potencjalnych najemców. 

Ożywienie na rynku najmu. Zainteresowanie ofertami gwałtownie wzrosło

Już w marcu informowaliśmy, że to może być koniec stabilizacji na rynku najmu; pierwsze sygnały ożywienia można było odnotować już w lutym. I wszystko wskazuje na to, że tak jest faktycznie; z danych Otodom wynika, że w poprzednim miesiącu na portalu wzrosła liczba dostępnych ogłoszeń mieszkań na wynajem (o 4 proc. w porównaniu do lutego) i osiągnęła poziom 26,2 tys. Jednocześnie jest to już trzeci miesiąc z rzędu, gdy dynamika podaży była dodatnia. Jak łatwo się domyślić, najwięcej ofert mieszkań na wynajem jest obecnie w kilku największych miastach (Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice) – tylko te miasta zgromadziły łącznie aż 17,3 tys. ofert, czyli ponad dwie trzecie całego rynku.

Co więcej, rośnie też zainteresowanie najemców. W marcu liczba odpowiedzi dotyczących wynajmu mieszkań wzrosła r/r aż o 37 proc.; zmiana jest zatem więcej niż zauważalna. Z kolei tylko w porównaniu do lutego br. odnotowano wzrost o 9 proc. Jak komentuje Milena Chełchowska, ekspertka Otodom,

Ważnym czynnikiem w obserwacji rynku najmu jest weryfikacja, jak prezentuje się długość publikacji oferty. W marcu na rynku nieruchomości przeciętnie były to 23 dni, czyli o jeden dzień dłużej niż w lutym, ale też trzy dni krócej niż rok wcześniej. 317 tysięcy odpowiedzi na ogłoszenia świadczy o dość wysokim zainteresowaniu najemców.

Co jednak ciekawe, Chełchowska uważa, że rynek najmu może jednocześnie czekać zupełnie nowa faza. Jak wyjaśnia,

Widać też, że sektor nieruchomości na wynajem w Polsce zaczyna się nasycać, a dostępność mieszkań równoważyć popyt. To może być wstęp do nowej fazy tego rynku – bardziej przewidywalnej i mniej dynamicznej

Jakie są stawki najmu? Tu może nas czekać zaskoczenie

W marcu średnia stawka najmu wyniosła 3581 zł; jest to o tyle ciekawe, że jest to… najniższa stawka od września ubiegłego roku. W poprzednim miesiącu wynajmujący ponownie nie zdecydowali się na podwyżkę stawek; średnia cena pozostała bez zmian w stosunku do lutego.

Warto oczywiście mieć na uwadze, że stawki dość mocno różnią się w zależności od miasta; na przykład o ile w Kielcach za wynajem zapłacimy średnio 2019 zł, to już w Warszawie średnia waha się w okolicy ponad 4900 zł. Nie zmienia to jednak faktu, że brak podwyżek to zdecydowanie dobra wiadomość dla osób zainteresowanych najmem mieszkania – podobnie zresztą jak to, że przybywa ofert mieszkań na wynajem.