W ten sposób można łatwo pozyskać środki na studia podyplomowe, kursy językowe czy ogólnorozwojowe

Edukacja Finanse Dołącz do dyskusji
W ten sposób można łatwo pozyskać środki na studia podyplomowe, kursy językowe czy ogólnorozwojowe

Na dalsze kształcenie decyduje się coraz więcej osób. Powód jest oczywisty; nowe kwalifikacje pozwalają na awans czy nawet całkowite przebranżowienie się. Niektórzy nie mogą jednak pozwolić sobie na opłacenie kursu czy wymarzonych studiów podyplomowych ze względu na brak środków. Rozwiązaniem może być pożyczka na kształcenie finansowana w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Pożyczka na kształcenie – jak ją otrzymać?

W ramach unijnych funduszy finansowana jest w Polsce pożyczka na kształcenie – na atrakcyjnych warunkach, z możliwością umorzenia części kosztów. Głównym celem programu jest wspieranie osób dorosłych w podnoszeniu lub zmianie kwalifikacji zawodowych oraz rozwijaniu kompetencji poprzez udział w różnych formach kształcenia ustawicznego.

Na co można przeznaczyć środki z pożyczki na kształcenie? Z pieniędzy przyznanych w ramach pożyczki można sfinansować zarówno studia podyplomowe (w tym również studia MBA), jak i kursy i szkolenia zawodowe, kursy językowe, informatyczne, a nawet – ogólnorozwojowe. Co jednak istotne, pożyczka na kształcenie nie może zostać przeznaczona na sfinansowanie studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Ze środków uzyskanych w ramach pożyczki nie można też opłacić kształcenia na studiach III stopnia.

Kto może uzyskać pożyczkę na kształcenie?

Pożyczkę może otrzymać każda pełnoletnia osoba fizyczna zamieszkująca na terytorium Polski; nie ma przy tym znaczenia, czy ma polskie obywatelstwo. Co więcej, nie jest też istotne, jakie jest źródło dochodów potencjalnego pożyczkobiorcy; należy jednak zaznaczyć, że konieczne jest posiadanie zdolności do spłaty zobowiązania lub przedstawienie odpowiednich zabezpieczeń.

Jak wnioskować o pożyczkę na kształcenie? Wniosek należy złożyć bezpośrednio do wybranego operatora finansującego; listę operatorów można znaleźć m.in. na stronie BGK. Do operatorów finansujących należą m.in. Polska Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości, ale też Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczościm oraz wiele instytucji działających lokalnie. Najczęściej wniosek o udzielenie pożyczki można złożyć drogą elektroniczną; potencjalny pożyczkobiorca musi pamiętać o dołączeniu dokumentów potwierdzających posiadanie przez niego zdolności kredytowej lub odpowiedniego zabezpieczenia.

Warunki pożyczki: oprocentowanie 0 proc., możliwość częściowego umorzenia

Co istotne, pożyczkobiorca nie ponosi żadnych kosztów odsetkowych, prowizji ani opłat wstępnych. Jest to najważniejsza zaleta tej formy finansowania. Przez cały okres spłaty oprocentowanie pożyczki na kształcenie wynosi 0 proc.

Jeśli chodzi o okres spłaty, to co do zasady wynosi on maksymalnie 36 miesięcy; co jednak ważne, niektórzy operatorzy oferują możliwość częściowego umorzenia kapitału pożyczki – nawet do kilkudziesięciu procent. Warunki umorzenia mogą jednak różnić się od siebie, także jeśli chodzi o to, co musi zrobić pożyczkobiorca, by takie umorzenie w ogóle było możliwe. Najczęściej chodzi o terminowe ukończenie kształcenia; każdorazowo należy jednak sprawdzać warunki u operatora pożyczki.