Alior Bank to powszechnie znany bank przedsiębiorców. Właśnie przestaje udzielać im kredytów na mieszkanie

Finanse Dołącz do dyskusji
Alior Bank to powszechnie znany bank przedsiębiorców. Właśnie przestaje udzielać im kredytów na mieszkanie

Alior Bank jest znany jako bank chętnie wybierany przez przedsiębiorców. Sęk w tym, że już od 10 listopada Alior Bank ma wstrzymać przyjmowanie zapytań dla wniosków kredytowych od osób prowadzących działalność gospodarczą – taką informację podaje jeden z pośredników kredytowych. To z kolei oznacza, że wiele osób prowadzących małe firmy nie będzie w stanie zaciągnąć zobowiązania finansowego. Czy śladem Aliora podążą również pozostałe banki?

Alior Bank ma wstrzymać przyjmowanie zapytań dla wniosków kredytowych od osób, które prowadzą działalność

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w większości zdążyły się już przekonać, że banki zwykle podchodzą do nich bardziej nieufnie, niż do etatowców – a czasem nawet i zleceniobiorców. O ile jeszcze osoby na skali podatkowej czy podatku liniowym, prowadzące działalność odpowiednio długo (i osiągające odpowiednio wysokie dochody) mogą jeszcze liczyć na zaciągnięcie kredytu, o tyle na przykład ryczałtowcy są takiej szansy praktycznie pozbawieni. Wszystko ze względu na fakt, że ryczałtowcy nie prowadzą KPIR – a tym samym bankowi trudno ocenić, jaki jest ich realny zysk z prowadzenia działalności.

Wszystko wskazuje jednak na to, że już wkrótce przedsiębiorcy, chcący wziąć kredyt hipoteczny, mogą mieć jeszcze bardziej utrudnione zadanie. Jak informuje na platformie X Łukasz Sroczyński, pośrednik kredytowy, Alior Bank już wkrótce ma wstrzymać przyjmowanie zapytań dla wniosków kredytowych, w których jedynym lub jednym ze źródeł dochodu jest dochód z działalności gospodarczej”. Jak można przeczytać w komentarzach pod wpisem, z informacji uzyskanych przez pośrednika wynika, że źródło dochodu z jednoosobowej działalności gospodarczej nie będzie po prostu brane pod uwagę. To z kolei oznaczałoby, że osoby utrzymujące się wyłącznie z działalności nie będą w stanie uzyskać kredytu. W nieco lepszej (ale wciąż złej) sytuacji będą osoby, które pracują na UoP, a działalność prowadzą po godzinach. Z wpisu pośrednika wynika bowiem, że w ich przypadku bank mógłby rozpatrzyć pozytywnie wniosek, bazując wyłącznie na zarobkach z UoP.

Próba zlikwidowania zatorów czy nowy trend?

Na razie nie wiadomo, dlaczego Alior Bank ma zamiar wstrzymać przyjmowanie zapytań dla wniosków kredytowych, w których dochód uzyskiwany jest z działalności. Być może to próba zlikwidowania zatorów w banku, które niewątpliwie utworzyły się po napływie wniosków o Bezpieczny Kredyt – zwłaszcza że można przypuszczać, że wniosek, w którym jako źródło dochodów wskazano DG, jest zazwyczaj dłużej procesowany.

Inna opcja zakłada, że to początek nowego trendu; banki już wcześniej niechętnie pożyczały większe kwoty osobom, które utrzymywały się jedynie dzięki działalności, upatrując w tym wyższego ryzyka kredytowego. Być może zatem śladem Alior Banku pójdą również i inne banki – choć trudno byłoby taką decyzję zrozumieć.