Posiadasz bagażnik rowerowy? Pamiętaj o dodatkowy tablicach

Gorące tematy Moto Dołącz do dyskusji (72)
Posiadasz bagażnik rowerowy? Pamiętaj o dodatkowy tablicach

Letni sezon urlopowy to czas, w którym wyjątkowo dużo osób przewozi na swoich samochodach rowery. Coraz większą popularnością cieszą się bagażniki rowerowe, które montuje się na haku lub klapie bagażnika – zasłaniając tym samym tablice rejestracyjne. Co zrobić, aby uniknąć mandatu? 

Bagażnik rowerowy a prawo

O zmianach w prawie dotyczących bagażników rowerowych – a ściśle rzecz ujmując: dodatkowych tablic rejestracyjnych dla takich bagażników – redakcja Bezprawnika informowała jeszcze w trakcie prac legislacyjnych nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. 1 stycznia 2016 r. do rozporządzenia dodano  §7a, w który m.in zapisano:

1. Dodatkową zalegalizowaną tablicę rejestracyjną wydaje się dla pojazdu samochodowego, z wyłączeniem motocykla.
2. Organ rejestrujący, właściwy dla miejsca rejestracji pojazdu, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje do oznaczenia bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną, dodatkową tablicę rejestracyjną, o tym samym numerze rejestracyjnym co numer rejestracyjny tego pojazdu.
3. Pojazd samochodowy, dla którego właściciel pojazdu wnioskuje o dodatkową tablicę rejestracyjną do oznaczenia bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną, powinien posiadać tablice rejestracyjne zgodne ze wzorem określonym rozporządzeniem i wyróżnikiem powiatu właściwym dla organu, który zarejestrował pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. (…)

Powyższe zapisy umożliwiają właścicielowi pojazdu wystąpienie o dodatkową tablicę np. dla takich bagażników:

bagażnik rowerowy montowany na haku holowniczym
fot. Thule

Warto zauważyć, że dodatkowa tablica posiada z oczywistych względów taki sam numer, zatem nie jest możliwe uzyskanie dodatkowej „blachy” dla samochodu ze starymi, czarnymi tablicami rejestracyjnymi.

Należy pamiętać, że dodatkowa tablica rejestracyjna musi być zamontowana w „w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym” (§17 ust. 6 rozporządzenia ws. rejestracji). Przed zakupem bagażnika warto zatem upewnić się, że posiada on odpowiedni uchwyt na tablice.

Ile to kosztuje?

Organem odpowiedzialnym za wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej jest starosta lub Wojewoda Mazowiecki – właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby właściciela pojazdu. Na koszt dodatkowej tablica składają się opłaty w łącznej kwocie 52,50 zł:

  • 40 zł – za wydanie tablicy
  • 12,5 zł – za wydanie kompletu naklejek legalizujących.

Łączna kwota jest zatem niższa od mandatu karnego, którego wysokość w przypadku „zakrywania tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne” wynosi 100 zł.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z rejestracją, wyrejestrowaniem, ubezpieczeniem pojazdu lub uzyskaniem odszkodowania powypadkowego i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.