W 2016 roku będzie można legalnie używać trzeciej tablicy rejestracyjnej

Moto Dołącz do dyskusji (1)
W 2016 roku będzie można legalnie używać trzeciej tablicy rejestracyjnej

Trzecia tablica rejestracyjna na bagażniki rowerowe będzie możliwa do uzyskania już w 2016 roku.

W wielu przypadkach przewóz rowerów na bagażnikach montowanych na tylnej części samochodu bywał problemem. Nie tylko z powodu sposobu montażu bagażnika, czy też widoczności do tyłu, gdy rowery były zamontowane, ale też przez konieczność przepinania tylnej tablicy rejestracyjnej na bagażnik. Trzecia tablica rejestracyjna będzie możliwa do uzyskania już w 2016 roku.

Bagażniki na hak lub tylną klapę samochodów zostały tak skonstruowane, że rowery montuje się na nich poprzecznie do osi pojazdu. Zasłaniają one nie tylko tylną szybę i częściowo widok w lusterkach bocznych, ale też tablicę rejestracyjną, która umieszczana jest zazwyczaj na lub ponad zderzakiem samochodu. Kierowcy musieli wyjmować ją z ramek i przyczepiać do bagażnika, a to nie zawsze bywało proste.

Niestety polskie prawo nie przewidywało możliwości wydania właścicielowi pojazdu duplikatu tablicy rejestracyjnej, by mógł on zamontować ją na bagażniku. Problem ten rozwiązuje nowelizacja, która ma wejść w życie w 2016 roku. Kierowcy będą mogli wystąpić o wydanie i legalnie używać trzeciej tablicy rejestracyjnej.

Nad nowelizacją posłowie pracują już od wielu miesięcy. Minister Infrastuktury i Rozwoju w międzyczasie opracował także konkretny projekt. Za wydanie wtórnika trzeba będzie wnieść opłatę w wysokości 52,50 zł, a na cenę złoży się opłata w wysokości 50 proc. zwykłej opłaty za wydanie tablic rejestracyjnych (40 zł) oraz nalepki legalizacyjne (12,50 zł). Trzecia tablica rejestracyjna będzie możliwa do uzyskania już w 2016 roku.

Wszyscy, którzy na wiosnę będą wybierali się z rowerami umieszczonymi na tylnym bagażniku w plener lub na wakacje, mogą zacząć przygotowania do składania wniosków i opłat za wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej. Skończą się problemy z drogówką, zacznie sielanka.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z rejestracją, wyrejestrowaniem, ubezpieczeniem pojazdu lub uzyskaniem odszkodowania powypadkowego i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com